Komorowski: dla Polski i Danii istotny jest węgiel

1366712978 komorowski bronislaw bw 02

fot: KP RP

Z okazji rozpoczęcia Kongresu Bronisław Komorowski wystąpi z oficjalnym przemówieniem

fot: KP RP

Dla Polski i Danii istotny jest węgiel. To pole potencjalnej współpracy obu krajów - mówił w poniedziałek (12 maja) prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia wystawy "Dania&Polska - współpraca i innowacje" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywa następca tronu Danii, książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta. Prezydent i para książęca uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy.

Jak podkreślił Komorowski, duńskie firmy są od lat obecne w Polsce.

- Można mówić o duńskich specjalnościach: to sektor energetyczny, szczególnie energii odnawialnej, to ochrona środowiska, usługi medyczne oraz przemysł rolny i spożywczy, a także wzornictwo użytkowe - powiedział.

Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę, że "dla polskiego i dla duńskiego miksu energetycznego węgiel jest istotny (...) To również ważne, potencjalne pole do naszej współpracy" - mówił.

Komorowski uważa, że "znaczenie Polski dla Danii, jak i Danii dla Polski jako partnerów w imporcie i eksporcie konsekwentnie rośnie". Dodał, że cieszy coraz większa obecność polskich firm na duńskim rynku. Jako przykład podał polskie autobusy Solaris, które jeżdżą po duńskich miastach. Wyraził nadzieję, że być może i polskie pociągi będą wkrótce wozić Duńczyków.

- Cieszę się również, że produkty polskiego rolnictwa coraz częściej obecne są w Danii - powiedział prezydent.

W jego ocenie większa otwartość na usługi świadczone przez firmy polskie w Danii i duńskie w Polsce przyczyniłyby się do wzrostu konkurencji na rynku i byłaby korzystna dla konsumentów.

- Ważne by rosła nie tylko wymiana między naszymi państwami, ale także współpraca gospodarcza, która może przenosić się na bardziej zaawansowany poziom. Chcemy, aby nasza współpraca była motorem wzrostu gospodarczego, dzięki rozwijanym innowacjom - zaznaczył prezydent.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.