Kolorz: Piłeczka jest po stronie Ministerstwa Aktywów Panstwowych

fot: Maciej Dorosiński

- Otwarty przetarg pozwoli na dogłębną weryfikację wszystkich potencjalnych inwestorów, a następnie sprzedaż kopalni w całkowicie transparentny sposób - powiedział Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności

fot: Maciej Dorosiński

- O sytuacji Polskiej Grupy Górniczej możemy rozmawiać na Śląsku i dlatego zaprosiliśmy wicepremiera Jacka Sasina do nas - powiedział lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Przypomnijmy, że związki zawodowe we wtorek, 21 lipca, opublikowały stanowisko w tej sprawie. Strona społeczna stwierdziła w nim, że wciąż oczekuje na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. O jego pilnym zwołaniu związkowcy pisali w liście do szefa rządu z 16 lipca. Zadeklarowali tam, że jeśli nie dojdzie ono do skutku do końca  tego miesiąca, to działalność wznowi Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

- Nasze dzisiejsze stanowisko jest oczywistą oczywistością. Wcześniejsze pismo skierowane do premiera Morawieckiego dotyczyło nie tylko sytuacji Polskiej Grupy Górniczej, ale także innych ważnych elementów, jak m.in. relacji z energetyką, sytuacji w innych branżach, a także docelowej transformacji całego województwa. Pan wicepremier Sasin zaprosił nas wyłącznie na rozmowy dotyczące planu naprawczego dla PGG. Dlatego uważamy, że nie ma takiej potrzeby, by ileś chłopa jechało do Warszawy. Technicznie będzie lepiej jak wicepremier przyjedzie na Śląsk. Zobaczymy co nam przedstawi. Piłeczka jest w tej chwili po stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych - powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Dominik Kolorz. 

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności dodał, że jego zdaniem premier Morawiecki zdaje sobie sprawę z tego, że cały region potrzebuje kompleksowych rozwiązań. 

- Jednym z elementów oczywiście będzie kwestia realizacji Programu dla Ślaska. Docelowo musimy rozmawiać o transformacji całego regionu na okres 30 lat, a może więcej, a krótkofalowo musimy poznać szczegóły dotyczące funkcjonowania PGG - powiedział przewodniczący Kolorz. 

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bolesta: Polska przeciw przesunięciu do unijnej kasy części środków z ETS

W ramach proponowanej reformy EU ETS Polska nie zgodzi się, aby część przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji trafiało do unijnego budżetu - powiedział PAP wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta. Dodał, że rząd będzie zabiegał o wolniejsze wycofywanie z rynku uprawnień do emisji CO2.

Emigranci za chlebem. Niezwykłe losy polskich górników we francuskich kopalniach

Trudno dzisiaj oszacować, ilu Ślązaków i Zagłębiaków wyjechało przed drugą wojną światową do pracy we Francji. Ich ciekawe historie warte są zachowania.

Czy osoby, które odchodzą z górnictwa znajdą pracę? Ekspert: Jestem optymistą

Czy i w jakich branżach mogą znaleźć zatrudnienie osoby, które w najbliższych latach odejdą z górnictwa? Czy grożą nam społeczne problemy, które wywołała transformacja końca lat 90.? O tym w rozmowie z netTG.pl mówił prof. Robert Krzysztofik, geograf społeczno-ekonomiczny z Uniwersytetu Śląskiego.

Polska z jedną z najniższych długości życia zawodowego w UE

W 2025 r. osoba, która ukończyła w Polsce 15. rok życia, będzie obecna na rynku pracy przez 36 lat - wynika z danych przytoczonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. To 7. najniższa długość życia zawodowego w Unii Europejskiej.