Kolorz: Dobrze, gdyby JSW stała się częścią dużej grupy zbrojeniowej

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Dominik Kolorz

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

To dobry pomysł, aby Jastrzębska Spółka Węglowa stała się częścią dużej grupy zbrojeniowej jako ogniwo w produkcji stali dla przemysłu zbrojeniowego - ocenił w piątek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

W pierwszym półroczu br. JSW spółka zanotowała 2,075 mld zł straty netto i spadek przychodów ze sprzedaży o 1,461 mld zł wobec tego samego okresu rok wcześniej (do 4,715 mld zł). Największy negatywny wpływ miały spadki cen węgla zarówno koksowego, jak i energetycznego.

Pytany w piątkowej rozmowie na antenie Radia Katowice o sytuację w JSW Kolorz ocenił, że w spółce na pewno powinien zostać zwiększony wolumen produkcji (co zakłada też zarząd spółki).

“Natomiast ja przychylnie patrzę na pomysły typu, że JSW powinna być elementem jednej dużej grupy zbrojeniowej () - jako element produkcji stali do czołgów, do Rosomaków, do pocisków. Jest to pomysł dobry“ - ocenił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Jak dodał, dobrze też, że środowiska związkowe i polityczne zgadzają się, że spółka powinna zostać ujęta w tzw. ustawie górniczej, której projekt nowelizacji ma w najbliższym czasie przyjąć rząd. Umożliwiłoby to objęcie JSW dotacjami na instrumenty osłonowe do redukcji miejsc pracy.

“Pracownicy JSW też powinni być objęcie osłonami socjalnymi, bo sytuacja JSW jest dramatyczna. Pracownicy JSW sobie pewnie jeszcze z tego nie zdają sprawy, ale jest gorzej, niż było w 2015 r.“ - stwierdził Kolorz. “A jakie tam trzeba było ponieść wyrzeczenia - i załoga musiała je ponieść i wszyscy wokół - to jeszcze pamiętamy. Jest to jeden z głównych elementów, który pozwoliłby tej spółce na oddech - zapisanie pracowników JSW do ustawy o osłonach socjalnych“ - dodał.

Minister energii Miłosz Motyka w środę powiedział w Katowicach, że możliwość objęcia JSW zapisami projektowanej nowelizacji ustawy górniczej będzie jeszcze tematem rozmów. “Na ten moment rozwiązania, które postuluje JSW, w projekcie nie ma. I jesteśmy tutaj gotowi do dyskusji. Na rządzie będziemy o tym dyskutowali“ - wskazał Motyka.

Kolorz natomiast w piątek zaznaczył, że z Warszawy nieoficjalnie docierają głosy, że ze względu na ograniczenia związane z pomocą publiczną najpewniej nie uda się zwrócić JSW tzw. składki solidarnościowej (tzw. windfall tax), którą spółka ta uiściła w wysokości 1,6 mld zł.

Na wtorkowej konferencji wynikowej z I półrocze br. przedstawiciele JSW przypomnieli, że już dwukrotnie w tym roku zwrócili się o zwrot składki solidarnościowej. Podali też, że aktualny pozostaje plan wydobycia w tym roku ponad 13 mln ton węgla, wobec 12,5 mln w ub. roku. JSW od końca ub. roku wdraża Plan Strategicznej Transformacji na rzecz m.in. zwiększania wydobycia i podnoszenia efektywności.

W piątkowej rozmowie Kolorz, odnosząc się do pytania o potrzebę aktualizacji tzw. umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. zaznaczył, że swego czasu mówił o tym minister Motyka, dotąd jednak nie zwrócił się on w tej sprawie do strony społecznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.