Kolejny ważny kontrakt Bumaru-Łabędy. Firma otrzyma 850 mln zł na produkcję pojazdów opancerzonych

1759755293 bumar2jpeg

fot: ZM Bumar-Łabędy

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach w ciągu najbliższych kilku lat dostaną 850 mln zł na inwestycje.

fot: ZM Bumar-Łabędy

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach za kwotę 850 milionów zł wybudują centrum produkcji nowoczesnych pojazdów opancerzonych na kołach i gąsienicach. Umowę w tej sprawie podpisano w siedzibie gliwickiej spółki w poniedziałek, 6 października.

- Po zawartym w sierpniu kontrakcie na produkcję czołgów w Bumarze Łabędy i podpisanej przed kilkoma tygodniami umowie na dostarczenie pojazdów Legwan, które trafią do polskiej armii z Zakładów Rosomak w Siemianowicach Śląskich, w krótkim odstępie czasu mamy kolejną dobrą wiadomość związaną z procesem umacniania naszej obronności. Bumar-Łabędy zainwestuje 850 milionów złotych w budowę centrum produkcji nowoczesnych pojazdów opancerzonych na kołach i gąsienicach, zachowując możliwość produkcji podwozia dla systemów artyleryjskich jak na przykład Krab. Inwestycja finansowana z funduszu inwestycji kapitałowych pozwoli zrealizować budowę nowej hali produkcyjnej i wyposażyć ją w nowoczesne zrobotyzowane linie technologiczne. Obejmie również modernizację istniejącej linii montażu oraz doposażenie zakładowego poligonu. Wzmocni to także pozycję gliwickiego zakładu jako kluczowego w kontekście przemysłu obronnego – komentuje marszałek województwa Wojciech Saługa.

- Dzięki wsparciu Skarbu Państwa i dofinansowaniu w wysokości 850 milionów złotych na zakład rozpocznie realizację inwestycji o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa naszego kraju. W ramach przedsięwzięcia uruchomimy centrum produkcji nowoczesnych pojazdów opancerzonych zarówno kołowych, jak i gąsienicowych, jednocześnie zachowując możliwość wsparcia i zabezpieczenia dodatkowo produkcji armatohaubic Krab - powiedziała Monika Kurczek, prezes Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy. 

Prace przygotowawcze już trwają, a w niedługim czasie należy spodziewać się ciężkiego sprzętu na placu budowy. Obecnie Bumar-Łabędy zatrudnia ponad 800 osób, a plany zakładają zwiększenie liczby zatrudnionych do 1,4 tys. Zakończenie rozbudowy zakładu ma się zakończyć w 2028 roku.

Przypomnijmy, w sierpniu br. gliwicki zakład podpisał umowę na dostawę 180 czołgów K2 dla Wojska Polskiego. Rekordowy kontrakt opiewa na 6,7 mld dolarów. 

Materiał dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.