Kolejny krok zabrzańskich obiektów w stronę Listy UNESCO

1733906288 unesco

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

W Zabrzu podpisano dokument w sprawie Listy UNESCO

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

W Muzeum Górnictwa Węglowego uroczyście podpisano „Stanowisko komitetu wsparcia starań o wpis obiektów pogórniczych Zabrza na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO” - poinformowało w komunikacie zabrzańskie Muzeum.

Starania Muzeum o ujęcie takich kompleksów, jak  Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido na prestiżowej Liście UNESCO wsparli: Halina Bieda, senator RP,  Joanna Bojczuk, członek zarządu województwa śląskiego, prof. Marek Gzik, poseł na Sejm RP oraz prof. Jerzy Buzek, b. premier  i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

To kolejny, istotny krok na drodze do potwierdzenia znaczenia zabrzańskich obiektów pogórniczych jako wartościowych miejsc o wyjątkowych, w skali całego świata, walorach kulturowych – czytamy na stronie MGW.

Sztolnia Królowa Luiza i kopalnia Guido to dwa sztandarowe obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum jest jednym z największych w Europie ośrodków chroniących dziedzictwo górnictwa węglowego, udostępniających ponad 10 km podziemnych tras turystom.

W kopalni Guido możemy wybrać się na zwiedzanie poziomu 320, ale też górniczą szychtę, czyli trasę na poziomie 355 m (z opcją zwiedzania w mroku). Na poziomie 170 m jest kaplica. Guido to także podziemne spektakle, koncerty i konferencje, a nawet najgłębiej w Polsce położony pub (na poziomie 320).

W skład kompleksu Sztolnia Królowa Luiza wchodzi z kolei m.in. najdłuższa sztolnia odwadniająca w europejskim górnictwie węglowym, jak również XIX-wieczny chodnik w pokładzie węgla czy podziemny park maszyn górniczych. Największą atrakcją jest podziemny spływ łódkami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

SRK podsumowała pierwsze półrocze 2026 r. Transformacja na wielu poziomach

Za każdą darowizną stoją nowe inwestycje, za projektami - rozwój gospodarki, a za doświadczeniem ze Śląska - rosnące zainteresowanie Europy. Pierwsze półrocze 2026 roku to dowód, że SRK skutecznie wyznacza kierunek przemian.  

Letnie święto na Nikiszu. Odpust u Babci Anny

Tegoroczny Jarmark u Babci Anny odbędzie się w niedzielę, 26 lipca. Jak zwykle będzie towarzyszył odpustowi w parafii św. Anny w katowickim Nikiszowcu.

Unijny plan elektryfikacji się nie uda? Jest analiza

Kierunek zmian wskazany w przedstawionym przez Komisję Europejską planie działania na rzecz elektryfikacji jest właściwy, ale można wątpić w realizację zakładanego w nim tempa wzrostu udział energii elektrycznej w całkowitym zużyciu energii - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rozmowa netTG.pl - odcinek 43 - prof. Robert Krzysztofik | Geograf społeczno-ekonomiczny

O transformacji regionu rozmawiamy z profesorem Robertem Krzysztofikiem, dyrektorem Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pytamy dlaczego transformację warto przede wszystkim uważnie obserwować i mądrze nią kierować, oraz na ile plany przygotowane kilka lat temu zachowają aktualność za dekadę lub dwie.