Kolejny krok do tego, by miasto górnicze stało się atrakcyjnym miejscem do życia

fot: Kajetan Berezowski

Podpisanie umowy w Bytomiu

fot: Kajetan Berezowski

Kolejni mieszkańcy Bytomia i Radzionkowa już wkrótce będą korzystać z odnawialnych źródeł energii. To dzięki realizacji projektu „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom i Radzionków”. Na projekt wart ponad 41 mln zł Bytom i Radzionków wspólnie pozyskały aż 31,5 mln zł ze środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027, a konkretnie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Już we wtorek 28 października pierwsi beneficjenci podpisali umowy, dzięki czemu mogą rozpocząć inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

– Im wyższe ceny energii elektrycznej i gazu, tym większe jest zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Dzięki udziałowi w tym projekcie mieszkańcy Bytomia i Radzionkowa mogą zaoszczędzić sporo środków. Tym samym odpowiadamy także na wyzwania stojące przed naszymi gminami, związane z poprawą jakości powietrza oraz transformacją energetyczną – przyznał Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Panele, magazyny, pompy

Projekt grantowy „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom i Radzionków” cieszył się w obydwu miastach bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie mieszkańcy Bytomia i Radzionkowa złożyli prawie 250 wniosków. W Bytomiu zrealizowane zostaną 142 inwestycje, zaś w Radzionkowie – 119. Zakwalifikowani do udziału w programie otrzymają aż 85-procentowe dofinansowanie na zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.

Łączna wartość projektu grantowego to 41 mln 441 tys. 407 zł, z czego planowane całkowite wydatki kwalifikowalne wynoszą 35 mln 521 tys. 860 zł, w tym finansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 31 mln 570 tys. 845 zł, współfinansowanie z krajowych środków budżetu państwa w kwocie 3 mln 552 tys. 186 zł oraz wkład własny w wysokości 398 tys. 829 zł.

– To największy program w historii miasta Radzionkowa, który umożliwia skorzystanie mieszkańcom Radzionkowa z funduszy unijnych w ramach inwestycji związanych z ograniczeniem niskiej emisji. Mieszkańcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, magazynów energii oraz pomp ciepła – podkreślił Grzegorz Szeremeta, zastępca burmistrza Radzionkowa.

Projekt „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom i Radzionków” obejmuje swoim zakresem wykonanie do 2026 r. inwestycji związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych w Bytomiu i Radzionkowie. Plan zakłada realizację w obydwu miastach 205 zestawów złożonych z instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii, 38 instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii elektrycznej. Mieszkańcy będą mogli zamontować w swoich domach także pompy ciepła do c.o. oraz c.w.u., instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii elektrycznej.

Dodajmy, że największym zainteresowaniem wśród mieszkańców obydwu miast cieszyły się zestawy: instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą ciepła do c.o. oraz c.w.u. i magazynem energii elektrycznej, na które złożono łącznie 164 wnioski, a także zestawy w postaci instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii elektrycznej – łącznie 60 wniosków. W ramach projektu planowany jest również nabór uzupełniający.

Bezpieczny projekt, spore korzyści

Co istotne, po podpisaniu umowy beneficjenci sami wybiorą wykonawcę, który zrealizuje inwestycję. Po odbiorze całości inwestycji przez eksperta wykonawca wystawia fakturę. Mieszkaniec zapłaci ją i wystąpi do gminy, jako lidera projektu, o przelanie dofinansowania do tej inwestycji.

– Jeżeli chodzi o kwoty dofinansowań, to do pompy ciepła jest 70 tys. zł w przypadku Bytomia i 45 tys. zł w przypadku Radzionkowa. W kwestii fotowoltaiki to w jednym i drugim mieście w grę wchodzi maksymalnie do 50 tys. zł. W przypadku magazynu energii to jest 35 tys. zł, a systemu zarządzania energią 2 tys. zł. Sam byłem beneficjentem tego programu grantowego w Tarnowskich Górach i mogę powiedzieć po kilku miesiącach, że naprawdę są to bardzo duże oszczędności w zakresie energii elektrycznej i energii cieplnej. Tak więc te działania naprawdę dają realny efekt ekologiczny, rzeczowy i finansowy – wyjaśnił Łukasz Bystrzanowski, kierownik projektu.

Miasto zawsze było zielone

W ostatnim czasie Bytom podejmuje wiele działań na rzecz środowiska.

– To, co w mieście się pod tym względem dzieje, jest z pewnością owocem długofalowych działań. Założenia projektu pod nazwą „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom i Radzionków” były już poczynione w 2022 r. Rok później złożyliśmy wniosek, a dzisiaj możemy rozpocząć realizację i cieszymy się, że to będzie kolejny krok do tego, by miasto górnicze stało się atrakcyjnym miejscem do życia. Bytom jest już teraz miastem zielonym. To również kwestia przyrody, która sama wynagrodziła sobie straty poniesione w dobie ekspansji przemysłu. Prawda jest też taka, że to miasto było zawsze bardzo zielone, natomiast niska emisja i zanieczyszczone powietrze powodowały, że często nie dostrzegaliśmy tego. Dzisiaj każde działanie na rzecz czystego środowiska sprawia, że coraz bardziej dostrzegamy uroki Bytomia – przyznaje Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska w Urzędzie Miasta Bytom.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.