Kolejni górnicy mogą przekwalifikować się na techników turbin wiatrowych. Rusza darmowy kurs

1757425831 farmy

fot: Tauron

Szkolenie oferowane bezpłatnie górnikom w ramach projektu "Wiatr-Kopalnia Możliwości" trwa trzy tygodnie

fot: Tauron

Trwa nabór do V edycji adresowanego do górników darmowego szkolenia serwisantów turbin wiatrowych w ramach projektu "Wiatr-Kopalnia Możliwości". Zgłoszenia trwają do 19 września br.

Program „Wiatr - kopalnia możliwości” realizuje EDF Power Solution wraz z firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy przy współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, która rekrutuje kandydatów. Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie sektora OZE na pracowników oraz wpisuje się w kierunek zmian polskiego systemu energetycznego w ramach sprawiedliwej transformacji. Szkolenia przygotowują górników odchodzących z branży do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Pozyskane przez nich kompetencje zapewniają im zawód gwarantujący stabilne zatrudnienie oraz bardzo atrakcyjne warunki pracy i płacy. W ramach projektu górnicy mają okazję uczestniczyć w szkoleniu akredytowanym przez Global Wind Organization.

- To umiejętności, których przez kilkadziesiąt następnych lat będzie oczekiwał rynek OZE w Polsce. Technicy i serwisanci będą potrzebni zarówno w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, jak i rozwoju programu Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Organizując kolejne edycje bezpłatnych szkoleń dla górników chcemy wziąć część odpowiedzialności za realizację sprawiedliwej transformacji energetycznej Polski - podkreślała kilka miesięcy temu Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.

Pracownicy odchodzący z kopalń mogą stanowić dużą część specjalistów, których potrzebuje rynek OZE

Spotkanie informacyjne w sprawie kolejnej edycji szkolenia odbędzie się w środę 10 września, o godz. 10, w formule online. - Udział w szkoleniu nie zobowiązuje cię do zmiany pracy po jego zakończeniu - podkreślają organizatorzy.

Zgłoszenia do kursu można wysyłać do 19 września br., poprzez formularz dostępny TUTAJ. Kolejna edycja szkolenia potrwa w dniach 13-31 października.

- Pracownicy odchodzący z kopalń mogą stanowić dużą część specjalistów, których potrzebuje rynek OZE zarówno w obszarze produkcji energii z wiatru, jak i ze słońca - dodała Alicja Chilińska Zawadzka. - Doskonale wiemy, jak ważnym elementem sprawiedliwej transformacji jest zapewnienie pracownikom „starej energetyki” możliwości rozwoju zawodowego, by pozostali aktywnymi uczestnikami rynku pracy w tym sektorze gospodarki.

Szkolenie oferowane bezpłatnie pracownikom sektora wydobywczego trwa trzy tygodnie i jest zgodne ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.