Kolejne rozmowy ostatniej szansy w JSW?

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał 2025 r. notując stratę netto w wysokości 1,36 mld zł

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Już 5 marca odbędą się kolejne rozmowy między zarządami: JSW i JSW Koks a stroną społeczną dotyczącą sytuacji w spółce i polityki płacowej w 2026 roku. Od 11 lutego w JSW Koks trwa spór zbiorowy. „Solidarność” zarzuca pracodawcy brak merytorycznych rozmów dotyczących właśnie polityki płacowej. Związki przypominają, że jednogłośnie nie wyraziły zgody na zmiany w Pakiecie gwarancji dla pracowników JSW Koks.

Na facebookowym profilu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w JSW Koks opublikowany został komunikat zarządu JSW Koks po spotkaniu, które miało miejsce 27 lutego. Wziął w nim udział Bogusław Oleksy, p.o. prezesa zarządu JSW, zarząd JSW Koks oraz przedstawiciele organizacji związkowych.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: pierwsza odbyła się z udziałem p.o. prezesa zarządu JSW i dotyczyła kwestii związanych z Gwarancjami Zatrudnienia określonymi w Pakiecie Gwarancji Socjalnych dla Pracowników JSW Koks, natomiast część druga była kontynuacją rozmów o polityce płacowej na 2026 rok pomiędzy zarządem JSW Koks a przedstawicielami organizacji związkowych.

Zarząd JSW Koks podkreślał, że sytuacja spółki pozostaje bardzo trudna i skomplikowana. „Utrzymują się krytycznie niskie relacje rynkowe cen koksu do cen węgla. Aktywa operacyjne spółki nie osiągają oczekiwanych korzyści ekonomicznych. Pozyskanie zewnętrznych instrumentów finansowych także nie jest obecnie możliwe. W ostatnich dniach wystąpiły zatory płatnicze. Zarząd prowadzi intensywne działania ukierunkowane na poprawę sytuacji spółki i dokłada wszelkich starań, żeby wspólnie ze stroną społeczną wypracować porozumienie niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania. Działania te prowadzone są w wielu obszarach w celu ustabilizowania sytuacji spółki” – taki komunikat zarządu JSW Koks można przeczytać na profilu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w JSW Koks.

- Rozmowy będą kontynuowane w najbliższy czwartek 5 marca. Kolejny raz wezmą w nich udział zainteresowane strony - potwierdza Bartosz Chmielewski, rzecznik prasowy JSW Koks.

Przypomnijmy. 20 lutego przed bramą główną Koksowni Przyjaźń odbyła się pikieta, zorganizowana przez „Solidarność” z JSW Koks.

– Zarząd oznajmił stronie społecznej, że miesięcznych premii w tym roku nie będzie. Te premie od wielu lat są traktowane przez załogę po prostu jako część wynagrodzenia. Ich odebranie w praktyce oznacza dla pracowników obniżkę zarobków o 500 zł miesięcznie – mówił Piotr Górecki, przewodniczący „Solidarności” w JSW Koks. Zadeklarował zrozumienie, że sytuacja całej grupy kapitałowej JSW jest zła. - Zapewniano nas jednak, że nie będzie sięgania do wynagrodzeń pracowników, tymczasem to właśnie się w tej chwili u nas dzieje - podkreślił.

Od 11 lutego w spółce trwa spór zbiorowy. „Solidarność” zarzuca pracodawcy brak merytorycznych rozmów dotyczących polityki płacowej.

 

 

 

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.