Kolejna szansa na Zielony Czek. Warto się pospieszyć

fot: Kajetan Berezowski

Zielone Czeki to jeden z największych w województwie śląskim konkursów związanych z ochroną środowiska, który organizujemy od wielu lat z okazji Dnia Ziemi – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach

fot: Kajetan Berezowski

Termin przyjmowania wniosków w tegorocznej edycji upływa 30 czerwca 2022 r.

Zielone Czeki o wartości 10 tys. zł, specjalne statuetki i dyplomy honorowe czekają na laureatów corocznego konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To jeden z największych i najważniejszych konkursów w województwie śląskim związanych z ochroną środowiska.

Rywalizacja będzie się odbywać w czterech kategoriach: Ekologiczna osobowość roku, Gmina przyjazna dla czystego powietrza, Inwestycja proekologiczna roku, Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej. Katowicki Fundusz rozpoczął właśnie przyjmowanie zgłoszeń, które można składać do 30 czerwca 2022 r.

– To jest jeden z największych i najważniejszych w województwie śląskim konkursów związanych z ochroną środowiska, który organizujemy od wielu lat z okazji Dnia Ziemi. Ogromna liczba zgłoszeń, która każdego roku rośnie, pokazuje, że w społeczeństwie cały czas wzrasta świadomość tego, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Cztery kategorie
W konkursie mogą wziąć udział: w kategorii Ekologiczna osobowość roku: osoby fizyczne; w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza: gminy – wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu; w kategorii Inwestycja proekologiczna roku: beneficjenci pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy w 2021 r. zakończyli realizację zadania dofinansowanego ze środków Funduszu (z wyłączeniem osób fizycznych).

W kategorii Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej: organizacje pozarządowe (w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) z terenu województwa śląskiego, prowadzące działalność proekologiczną.

Nagrody w konkursie przyznawane są za działania lub zadania realizowane w 2021 r. Na zwycięzców czekają statuetki i Zielone Czeki o wartości 10 tys. zł. Poza tym Kapituła konkursu może przyznać również wyróżnienia oraz nagrodę specjalną. Termin przyjmowania wniosków upływa 30 czerwca 2022 r. Laureatów poznamy do końca tego roku.

W ubiegłym roku na konkurs wpłynęły 43 zgłoszenia. Zielone Czeki zostały przyznane w czterech kategoriach: Gmina przyjazna dla czystego powietrza; Ekologiczna osobowość roku; Inwestycja proekologiczna roku; Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej. W kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” Zielony Czek trafił do Gminy Bieruń – za wielotorowe działania w zakresie walki o czyste powietrze. W mieście prowadzonych jest wiele inwestycji ekologicznych, które przyczyniają się do jego rozwoju i zachowania walorów przyrodniczych. Od prawie 17 lat na terenie gminy realizowane są Programy Ograniczenia Niskiej Emisji finansowane ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Co warte podkreślenia, w 2020 r. gmina na podstawie Porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otworzyła punkt informacyjno-konsultacyjny Programu Czyste Powietrze.

Świadomość ekologiczna na pierwszym miejscu
Dzięki aktywnej działalności punktu gmina znalazła się na 1. miejscu w pierwszym ogólnopolskim rankingu jako najbardziej aktywna gmina w Programie. Ponadto miasto prowadzi szereg innych działań proekologicznych, w tym finansowanych ze środków europejskich, jak – cykliczne nasadzenia drzew i krzewów; instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia LED na terenie gminy (581 nowych opraw). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały gminy: Wilkowice, Ślemień, Świerklaniec, Gaszowice, a także Chorzów i Zabrze.

W kategorii „Inwestycja proekologiczna roku” Kapituła wybrała gminę Rędziny – za budowę biologiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków Karolina. To jedna z największych inwestycji współfinansowanych ze środków WFOŚiGW w Katowicach zakończonych w 2020 r. Wartość przedsięwzięcia opiewa na kwotę ponad 13 mln zł. Dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach wyniosło ponad 8 mln zł. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: miasto Katowice oraz Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Oblackie Centrum Młodzieży. W kategorii „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” Zielony Czek otrzymała Fundacja Czas na Las, za prowadzenie edukacji ekologicznej w ramach edukacji przedszkolnej polegającej na kształtowaniu u dzieci odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Fundacja Ekologiczna ARKA i Polski Związek Wędkarstwa Okręg Częstochowa Koło w Kaletach.

Pierwsze Zielone Czeki z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 28 lat temu, w 1994 r. Wśród laureatów są zarówno pasjonaci ochrony środowiska – naukowcy, nauczyciele i dziennikarze, ale także przedsiębiorcy, miasta i stowarzyszenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.