Knurów: KOS w odnowionej siedzibie

KOS GAL 1825

fot: Jarosław Galusek

KOS, funkcjonujący na rynku edukacyjnym od 1994 roku, świadczy usługi szkoleniowe na rzecz Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek

+20 Zobacz galerię

Galeria
(23 zdjęć)

Kompanijny Ośrodek Szkolenia funkcjonuje już w odnowionej siedzibie. W piątek 1 lipca, w obecności licznych gości, odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji po gruntownym remoncie.

Zebranych gości, wśród których znaleźli się między innymi Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej, prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, prof. Marian Turek, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Śląskiej, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz liczni reprezentanci samorządów i związków zawodowych przywitał prezes Kompanijnego Ośrodka Szkolenia Piotr Mielnicki.

Za udział w uroczystości podziękował gościom także Adam Rams, prezydent Knurowa.

- Mam satysfakcję, że centrum Kompanijnego Ośrodka Szkolenia znajduje się właśnie w Knurowie, mieście typowo górniczym z dwoma dobrymi kopalniami i perspektywą na przyszłość. Wyremontowany budynek pięknie wpisuje się w przestrzeń miasta. Gratuluję panie prezesie - zwrócił się do zebranych.

- Cieszę się, że mam możliwość obejrzenia po remoncie ośrodka szkoleniowego naszej firmy. Jak państwo wiecie górnictwo było w zapaści zatrudnieniowej, dopiero od 2008 roku zaczęliśmy zatrudniać pracowników, a nowych kadr górniczych na zewnętrznym rynku zatrudnieniowym niestety nie ma. W 2008 roku na 8,5 tys. nowozatrudnionych jedynie 800 przynajmniej jedną dniówkę przepracowało pod ziemią. Brak wykwalifikowanych pracowników jest to problem górnictwa i naszej firmy. Ze względu na to, że luka pokoleniowa jest wielka, nadal musimy prowadzić przyjęcia do pracy. Jedyną szansą nabycia kwalifikacji dla tej grupy pracowników jest nasz Ośrodek Szkolenia - mówił w trakcie uroczystości otwarcia siedziby KOS Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej ds. zatrudnienia.

KOS, funkcjonujący na rynku edukacyjnym od 1994 roku, świadczy usługi szkoleniowe na rzecz Kompanii Węglowej. W ciągu ostatnich trzech lat z oferowanej przez ośrodek oferty korzystało blisko 60 tys. osób rocznie.


W galerii: Uroczyste otwarcie KOS po remoncie (zdjęcia Jarosław Galusek - nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mniej wypadków na górniczych odkrywkach

W górnictwie odkrywkowym odnotowano spadek liczby wypadków ogółem z 44 w 2024 roku do 37 w 2025 roku - informuje Wyższy Urząd Górniczy.

Markowski o JOP-ach i urlopach górniczych: Spółki obniżą dzięki nim koszty, ale pozbędą się wielu cennych fachowców

Dzięki nowelizacji ustawy górniczej spółki węglowe mogły uruchomić osłony socjalne dla pracowników, którzy zechcą dobrowolnie odejść z branży .Jak podkreśla jednak Jerzy Markowski, skutkiem ubocznym będzie pogłębienie luki pokoleniowej, szczególnie w bezpośredniej produkcji.

Państwowi giganci połączą siły? Coraz bliżej tego związku

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun jest przekonany, że prace dotyczące transakcji PZU i Banku Pekao będą kontynuowane. Podkreślił jednocześnie, że istotne w tej reorganizacji jest zabezpieczenie pozycji Skarbu Państwa jako właściciela tych spółek.

1751462582 deszczowka

Od 22 czerwca nabór wniosków na dofinansowanie instalacji zbierających deszczówkę

Nabór wniosków na dofinansowanie instalacji, które pozwalają zbierać i wykorzystywać deszczówkę w domach i ogrodach, rozpocznie się 22 czerwca - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie w tym programie może wynieść maksymalnie 8 tys. zł.