Kielce: objazdem po Białym Zagłębiu

1455834173 miedzianka przemysl skalny pl

fot: przemysl-skalny.pl

W okolicach kamieniołomu Miedzianka w Świętokrzyskiem tradycja górnicza sięga XIV w.

fot: przemysl-skalny.pl

Trzeci (i ostatni już) dzień ogólnopolskiej konferencji "200 lat państwowego górnictwa w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość" upłynie uczestnikom na wyprawie do kilku kopalń regionu świętokrzyskiego - jednego z 4 najbogatszych w surowce zagłębi górnictwa kruszyw w kraju.

- Rzadko komu udaje się na własne oczy zobaczyć na raz kilka rozległych, czynnych kopalń tego typu, tym większa więc radość, że poszczególne spółki górnicze zgodziły się na wizytę i pokażą swoje zakłady uczestnikom konferencji - mówi Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw i gospodarz spotkania w Kielcach.

W piątek od rana do późnego popołudnia goście konferencji kieleckiej zobaczą:

- Zakłady Przemysłu Wapienniczego Trzuskawica SA w Sitkówce-Nowinach, należącej do irlandzkiego koncernu CRH (Cement Roadstone Holding), których tradycja górnicza pod Kielcami sięga 1910 r.;

- Cementownię Nowiny - Dyckerhoff Polska (niemieckiej spółki akcyjnej Dyckerhoff z Wiesbaden) oraz

- Kopalnię wapieni dewońskich Miedzianka w Piekoszowie fińskiej spółki Nordkalk. Tradycja górnicza Miedzianki sięga XIV w. Za panowania Królowej Bony uruchomiono tu kopalnię rudę miedzi (stąd nazwa miejscowości Miedzianka), której wydobycie trwało z przerwami do 1918 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

URE zatwierdził taryfę Gaz-Systemu z uwzględnieniem odcinka gazociągu jamalskiego

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na przesył gazu przez Gaz-System - poinformował Urząd. Po raz pierwszy taryfa dotyczy też polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Konsolidacja w śląskiej zbrojeniówce. Bumar-Łabędy przejmuje Bumar-Mikulczyce

Śląska zbrojeniówka łączy siły. Gliwicki zakład Bumar-Łabędy przejmie Bumar-Mikulczyce z Zabrza. Ogłoszono już plan połączenia, który – jak zaznaczono – wpisuje się w długofalową strategię Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obie spółki znalazły się także na liście kluczowych firm programu SAFE.

Marian Zmarzły: Bezpieczna transformacja energetyki wymaga odporności cyfrowej

O cyberataku na polski sektor energii, ciągłości działania, roli Politechniki Śląskiej oraz współpracy sektora przemysłowego, nauki i administracji rozmawiamy z dr. Marianem Zmarzłym, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii.

Osiedle przy ul. Kosmicznej w katowickim Giszowcu gotowe do użytkowania

Realizacja jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej 57 b–h zakończona. Mieszkania są gotowe do użytkowania i czekają na nowych najemców.