KHW: milion na pomoc dla rodzin górniczych

fot: Maciej Dorosiński

Załoga wybierała swoich czterech przedstawicieli do dziesięcioosobowej rady nadzorczej KHW

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek, 30 października w siedzibie Katowickiego Holdingu Węglowego nastąpi podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie aktywizacji wdów i członków rodzin górników, którzy stracili życie w wypadkach przy pracy w kopalniach KHW SA - poinformował portal górniczy nettg.pl Wojciech Jaros, kierownik działu komunikacji korporacyjnej w spółce.

- Celem porozumienia jest ułatwienie osobom - które mogą być nim objęte - zakładania własnej działalności gospodarczej. Odbywać się to ma dzięki niskooprocentowanemu kredytowi preferencyjnemu, jak też szkoleniu tych osób z zasad zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznesplanu, podstaw prowadzenia własnej rachunkowości i kontaktów z instytucjami finansowymi - wyjaśnia Jaros.

Katowicki Holding Węglowy, odpowiadając na inicjatywę Fundacji Rodzin Górniczych, jako współorganizator przeznacza 1 milion złotych, na pokrycie różnic w oprocentowaniu kredytów. Pieniądze zostaną przekazane Fundacji Rodzin Górniczych, która wspólnie z KHW będzie uczestniczyć w weryfikacji kandydatów, opiniowaniu projektów oraz ewentualnych umorzeń kredytów. Fundacja będzie prowadziła dokumentację tych spraw.

Spółka Szkoleniowa zajmie się przeszkoleniem kandydatów z zakładania, prowadzenia działalności, pomoże im w opracowaniu biznesplanów. Natomiast Bank Spółdzielczy Silesia daje obsługę kredytowa, przeprowadzi szkolenia z podstaw korzystania z instrumentów finansowych.

- Mamy zidentyfikowanych ponad 100 rodzin, jako potencjalnie mogących skorzystać z tego rozwiązania. Kredyt - 50 tys. złotych - przeznaczony jest dla jednej osoby. Kwota może dojść do 75 tys. zł o ile osoba zainteresowana wniesie wkład w wysokości połowy przedsięwzięcia. Mówimy o wdowach, ewentualnie innym najbliższych członku rodziny. Oprocentowanie kredytu to 3 proc. w skali roku. Czas spłaty - 5 lat z możliwością karencji w pierwszym roku. O ile działalność będzie utrzymana przez trzy lata i spłacone zostanie 3/4 kredytu, pozostała jedna czwarta będzie mogła zostać umorzona - przekazuje Michał Mużelak, dyrektor Zespołu Dialogu Społecznego KHW SA.

Czy wystarczy milion złotych, przeznaczony na ten cel przez KHW?

- Nie wszyscy skorzystają - to dotyczy rodzin z wypadków, jakie nastąpiły podczas 19 lat istnienia Holdingu. Przyjęto też zasadę kolejności zgłoszenia. Na początek kwota na pewno wystarczy, później w miarę spłat kredytów, udzielane będą następne - napisano w komunikacie KHW.

Jaki cel ma Holding w uruchomieniu tej inicjatywy?

- Niezależnie od tego kiedy, z jakich powodów nastąpił wypadek, w którym zginął ktoś z tych rodzin, byli to nasi pracownicy. Jest to elementarne poczucie odpowiedzialności, chęć dopomożenia tym, którzy zostali. A pomoc w zorganizowaniu życia zawodowego uzupełnia tę którą bezpośrednio udzielono w kopalniach, bądź przez Fundację. Jest to również jeden z ważnych elementów działalności realizowany przez KHW w ramach CSR - społecznej odpowiedzialności biznesu - wyjaśnia Michał Mużelak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.