KGHM zatrudnia absolwentów klas patronackich

1672414798 nowak kghm

fot: KGHM

Wśród nowo zatrudnionych na Rudnej znaleźli się m.in. Jakub Nowak, absolwent Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie

fot: KGHM

Dokładnie 99 absolwentów szkół współpracujących z KGHM w ramach programu „Kompetentni w branży” zasiliło w tym roku szeregi dddziałów miedziowej spółki. Najliczniejsza grupa, bo aż 30 uczniów, znalazła zatrudnienie w Zakładach Górniczych „Rudna” - informuje KGHM.

Wśród nowo zatrudnionych na Rudnej znaleźli się m.in. Jakub Nowak, absolwent Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie oraz Maksymilian Bogus z Zespołu Szkół w Chocianowie.

Obydwaj zgodnie przyznają, że zależało im na pracy w KGHM z uwagi na stabilność zatrudnienia:

– To według mnie najpewniejsze miejsce pracy w okolicy i firma, w której można się rozwijać – mówi Jakub Nowak, świeżo upieczony elektromonter pod ziemią.

Z kolei Maksymilian Bogus, ślusarz-mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, dodaje:

– Podczas aplikowania poproszono mnie o dołączenie oświadczenia o byciu absolwentem klasy patronackiej, co na pewno było wartością dodaną w procesie rekrutacji. Jako uczeń bowiem otrzymałem dwukrotnie stypendium naukowe z KGHM, a raz dodatkowo za szczególne osiągnięcia. Mogę powiedzieć, że spółka była dla mnie naturalnym wyborem podczas poszukiwania pracy.

Założeniem programu „Kompetentni w branży” jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych i branżowych do podjęcia zatrudnienia w KGHM. Uczniowie w ramach programu mogą zdobyć stypendium naukowe, wziąć udział w wizytach zawodoznawczych, ale także w wielu wydarzeniach sportowych, konkursach czy turniejach.

Co jednak najważniejsze, większość uczniów klas patronackich ma możliwość odbycia praktyk w Oddziałach KGHM. Tylko w tym roku przyjęliśmy ich ponad pół tysiąca łącznie – na praktyki zawodowe, jak i zajęcia praktyczne.

– Często ten miesiąc praktyk wystarcza, żeby poznać ucznia i zobaczyć, że mu zależy na pracy – mówi Michał Konkolski, instruktor praktycznej nauki zawodu w kopalni Rudna. – Zdarza się, że trafia się tak fajna grupa, że robi się dla nich coś więcej – pokazuje dodatkową maszynę, tłumaczy jakieś ponadprogramowe zagadnienia. To budujące, że młodzi chcą u nas pracować – dodaje instruktor.

To, że możliwość odbycia praktyk w naszych Oddziałach ma ogromne znaczenie dla uczniów podkreśla również Dyrektor Naczelny Oddziału ZG „Rudna”, Paweł Piasecki:

– Po ilościach praktykantów z klas objętych patronatem KGHM, którzy zostali zatrudnieni w ZG „Rudna” można wywnioskować, że praktyki zachęciły młodych ludzi do związania przyszłości z naszym Oddziałem. To bardzo nas cieszy i pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku.

Zdarza się jednak, że z uwagi na różne okoliczności, nie wszystkim udaje się poznać Oddział podczas zajęć praktycznych. Tak też było w przypadku Maksymiliana Bogusa, któremu pandemia COVID-19 uniemożliwiła odbycie praktyk.

– Niestety, nie odbyłem praktyk, ale mam poczucie, że szkoła techniczna dobrze przygotowała mnie do wykonywania zawodu. Po przyjściu do kopalni obyło się bez większych zaskoczeń – tłumaczy absolwent programu „Kompetentni w branży”.

Pierwsi absolwenci klas patronackich programu pojawili się na rynku pracy w 2019 r. Do tej pory ponad 300 z znalazło zatrudnienie w Oddziałach KGHM.

– Mamy nadzieję, że z każdym rokiem liczba uczniów z klas objętych patronatem, którzy chcieliby podjąć zatrudnienie w naszym Oddziale, będzie rosła – mówi Małgorzata Wajszczak, pracownik Sekcji Przyjęć z ZG „Rudna”, na co dzień Koordynująca Praktyki uczniowskie i studenckie. Jej koleżanka z działu, Agnieszka Iwanowska dodaje: – Dla nas to ogromna satysfakcja, kiedy widzimy, że nasi praktykanci zostają z nami na dłużej. Pamiętamy przecież moment, kiedy pojawiali się po raz pierwszy i jaką drogę od tego czasu przeszli.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.