KGHM współorganizatorem konferencji o neuroróżnorodności

1685713641 kghm

fot: KGHM

Badania wskazują, że zjawisko neuroróżnorodności może dotyczyć od 15 do 20 proc. ogólnej populacji

fot: KGHM

W ramach pilotażowego programu edukacyjnego prowadzonego przez KGHM dla pracowników „Równi w różnorodności” odbyła się specjalna konferencja oraz warsztaty. W pałacu w Krotoszycach specjaliści i przedstawiciele biznesu rozmawiali o zjawisku neuroróżnorodności oraz budowaniu przyjaznego dla wszystkich środowiska pracy - poinformowała spółka w komunikacie.

Wydarzenie „Neuroróżnorodność. Siła różnic, czyli jak tworzyć środowisko pracy czerpiące z potencjałów” patronatem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami KGHM przy organizacji konferencji byli: Związek Dużych Rodzin 3 plus oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Bardzo dziękuję, że narodowy champion, jakim jest KGHM podejmuje tak ważny temat jak neuroróżnorodność. Miedziowa spółka rozumie innych ludzi i rozumie, że jesteśmy różni. Upowszechnianie wiedzy o neuroróżnorodności to Wasza siła. Dziękuje za to zaangażowanie - powiedziała podczas otwarcia konferencji Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji i Nauki.

- KGHM jest firmą różnorodną i na tym budujemy nasz potencjał. Projekt dotyczący neuroróżnorodności buduje świadomość w naszej organizacji, ale nie tylko. Ten temat dotyczy nie tylko naszych obecnych czy przyszłych pracowników, ale również ich rodzin. Współdziałanie z osobami z różnymi potrzebami tylko wzmocni naszą załogę - dodał Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A.

Zjawisko neuroróżnorodności coraz częściej przebija się w świadomości społecznej. Rokrocznie wiele firm, w tym KGHM, angażuje się w szereg akcji, jak choćby „Polska na niebiesko”, której zadaniem jest propagowanie świadomości na temat autyzmu. Autyzm, to jednak nie jedyne zaburzenie, które mieści się w tym pojęciu. Wymienić można również ADHD, dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię, zespół Tourett’a czy wysoko wrażliwą osobowość.

Miedziowa spółka podejmuje również własne działania jak pilotażowy projekt dla pracowników KGHM i przedstawicieli szkół patronackich w Zagłębiu Miedziowym „Równi w różnorodności”. Zorganizowane zostały specjalne warsztaty, wykłady poprowadzili specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak funkcjonują osoby neuroróżnorodne na rynku pracy. Ważnym tematem była integracja zespołów z udziałem osób neuroróżnorodnych.

Podczas spotkania w Krotoszycach podsumowane zostały dotychczasowe działania KGHM, ale nie zabrakło też wykładów czy szkoleń dla uczestników. W trakcie panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli biznesu pojawiły się pomysły, ale też sprawdzone praktyki związane z budowaniem przyjaznego dla wszystkich środowiska pracy. Dyskusja dotyczył też możliwości wsparcia neuroróżnorodnych uczniów w systemie edukacji w Polsce.

Badania wskazują, że zjawisko neuroróżnorodności może dotyczyć od 15 do 20 proc. ogólnej populacji. W praktyce oznacza to, że w swoim otoczeniu spotykamy się na co dzień z osobami neuroatypowymi, nie tylko w przypadku dzieci i młodzieży, ale również w środowisku zawodowym. Próby zdobycia odpowiedniej wiedzy jak funkcjonuje mózg osób nietypowych, nauczenie się właściwego z nimi obchodzenia, a przede wszystkim czerpania z ich pozytywnych aspektów zaczynają być coraz powszechniejsze wśród świadomych pracodawców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.