KGHM: ws. długoterminowych umów na odbiór energii od PGE

fot: Maciej Dorosiński

KGHM nie ma zamiaru przenosić siedziby zarządu z Lubina do Warszawy

fot: Maciej Dorosiński

KGHM prowadzi rozmowy ws. długoterminowych umów na odbiór energii od Elektrowni Opole i mającej powstać elektrowni jądrowej - powiedział dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes KGHM Herbert Wirth.

- Prowadzimy rozmowy w sprawie długoterminowych kontraktów na odbiór energii i z Elektrowni Opole, i z elektrowni jądrowej - powiedział Wirth.

Na pytanie, o jak długi kontrakt chodzi, odpowiedział:

- Zużywamy 2,5-2,7 TWh rocznie. Jeśli ktoś nam da 2 TWh w perspektywie 10 lat, to czemu nie.

Prezes PGE Krzysztof Kilian poinformował 28 sierpnia, że spółka prowadzi rozmowy na temat kontraktów długoterminowych na odbiór energii z Opola. Nie chciał jednak podawać szczegółów.

KGHM prowadzi analizy, które mają dać odpowiedź, czy prognoza wyników zostanie zrealizowana - powiedział dziennikarzom Wirth. Dodał, że spółka zrobi wszystko po stronie kosztowej, przychodowej i wolumenowej, by do obniżenia prognozy nie doszło.

Wirth zapytany, czy możliwe jest obniżenie prognozy przez KGHM, odpowiedział:

- Umówiliśmy się z rynkiem na 10 proc. odchylenia od prognoz. Zrobimy wszystko po stronie kosztowej i być może przychodowej, być może wolumenowej, by nie zaistniała taka sytuacja. Prowadzimy szczegółowy przegląd aspektów finansowych, który ma nam dać odpowiedź, czy prognoza będzie zrealizowana.

W lutym KGHM Polska Miedź opublikowała prognozę wyników spółki na rok 2013. Koncern zakłada w niej osiągnięcie przychodów ze sprzedaży w wysokości 18.930 mln zł, EBITDA na poziomie 5.337 mln zł i zysku netto w wysokości 3.204 mln zł.

Prezes KGHM powiedział również, że spółka widzi szansę na renegocjowanie podatku od niektórych kopalin w 2014 r. i prowadzi do tego przygotowania. Dodał, że w 2013 r. wysokość płaconego przez spółkę podatku od kopalin przekroczy jej CIT.

- W tym roku podatek od niektórych kopalin przekroczy wartość podatku CIT. Dziennie przekazujemy do budżetu 7 mln zł z tytułu podatku od kopalin. W 2014 roku jest szansa na renegocjowanie tego podatku, firma się do tego przygotowuje - zaznaczył Wirth.

Dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec lipca 2013 roku 1.190,255 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.