KGHM szuka nowych zasobów

Odwiert kghm synklina grodziecka kghm pl

fot: kghm.pl

Kampania wiertnicza KGHM ma odkryć nowe zasoby

fot: kghm.pl

 KGHM Polska Miedź SA posiada koncesję eksploracyjną Synklina Grodziecka, znajdującą się w okolicach tzw. Starego Zagłębia Miedziowego, w ramach, której prowadzi intensywne wiercenia - dowiedział sie portal nettg.pl z informacji przekazanych przez koncern. Obszar koncesji obejmuje 66,73 km2. W pierwszym etapie rozpoznania geologicznego KGHM zaplanował wykonanie 15 odwiertów na głębokość do 1300 m. Koszt prac to ok. 64 mln zł.


Wiercenia rozpoczęły się w marcu 2011 roku, ich zakończenie planowane jest na koniec 2012 roku. Celem kampanii wiertniczej jest odkrycie nowych zasobów i dokładniejsze zbadanie już istniejących. W latach 80-tych funkcjonowała tam kopalnia Konrad, którą zamknięto z przyczyn ekonomicznych.

 
Oprócz wierceń na obszarze koncesji Synklina Grodziecka, KGHM prowadzi wiercenia na obszarze Gaworzyce-Radwanice, dzięki którym możliwe będzie powiększenie bazy zasobowej rud miedzi dla KGHM w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Wykonanych tam zostało pięć otworów wiertniczych, nakłady inwestycyjne wyniosły 20 mln zł. Obszar Gaworzyce-Radwanice przylega od zachodu do terenów obecnie eksploatowanych przez kopalnię Polkowice-Sieroszowice. Przeprowadzone wiercenia pozwolą na przedłużenie okresu eksploatacji tej kopalni.

 

Na zaawansowanym etapie znajduje się również projekt wierceń na obszarze Weisswasser w Niemczech, tuż za granicą z Polską. Do końca 2011 roku KGHM Kupfer AG planuje wykonać cztery otwory wiertnicze oraz badania geofizyczne. Wyniki odpowiedzą na pytanie, czy na tym obszarze występuje mineralizacja miedziowa mogąca mieć charakter złożowy.

 

- Dzięki kilkuletnim pracom przygotowawczym oraz konsekwencji w realizacji przyjętej Strategii rozwoju firmy, KGHM realizuje teraz trzy projekty eksploracyjne na terenie Polski i jeden w Saksonii. Jesteśmy najbardziej aktywną firmą górniczą w regionie pod tym względem - mówi Herbert Wirth, prezes Polskiej Miedzi - Intensywne prace geologiczne to inwestycja w przyszłość i konkurencyjność KGHM.

 

Oprócz prac mających na celu dokumentację złóż rud miedzi, KGHM prowadzi także prace na obszarze koncesyjnym Szklary, na północ od Ząbkowic Śląskich. Mają one udokumentować złoża rud niklu. W kwietniu tego roku zakończono program wierceń na tym obszarze, w ramach którego odwiercono 54 otwory. Spółka oczekuje teraz na wyniki analiz chemicznych pobranego materiału.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.