KGHM: referendum ws. deputatu węglowego

Kghm litery lubin pl

fot: lubin.pl

Sprzedaż akcji KGHM cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów.

fot: lubin.pl

W KGHM rozpoczęło się we wtorek (8 listopada) referendum w sprawie wykupu deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom. Zarząd chce wykupić deputat za 17 tys. zł, by emerytom nie płacić co roku za niego ekwiwalentu. Obecnie dostają oni z tego tytułu około 1900 zł.

W referendum pracownicy KGHM są pytani, czy zgadzają się na wykup deputatu węglowego przez spółkę za 17 tys. zł i jednoczesne wykreślenie paragrafu 50. Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), który reguluje wypłatę deputatu węglowego emerytom i rencistom. Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 50 proc. pracowników spółki. Głosowanie jest dwudniowe.

Jak powiedział we wtorek rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski, uprawnieni do głosowania są wszyscy pracownicy spółki, czyli ponad 18,5 tys. osób. - Wyniki głosowania powinny być znane w czwartek. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej pracowników opowiedziało się w tym referendum, ponieważ chcemy wiedzieć, czy jest wola do zmian, jakie proponujemy w ZUZP - wyjasnił Wyborski.

Wynik referendum nie będzie oznaczał automatycznie zmian w ZUZP. Na zmianę i wykreślenie zapisu paragrafu 50. muszą wyrazić zgodę wszyscy sygnatariusze ZUZP. - Wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za deputat emerycki nastąpi wówczas, gdy strony ZUZP podpiszą protokół dodatkowy do ZUZP wykreślający ten paragraf - wyjaśnił w komunikacie prasowym Bogusław Graboń, dyrektor naczelny ds. zarządzania i zrównoważonego rozwoju.

Jeśli zostanie podpisany taki protokół dodatkowy, to wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za emerycki deputat rozpocznie się jeszcze w tym roku. Pierwszą grupą osób, która otrzyma wypłatę będą obecni emeryci i renciści. Pracownicy KGHM otrzymają taką wypłatę w czterech terminach uzależnionych od stażu pracy. Prawo do wykupu deputatu węglowego mają także wdowy, wdowcy i sieroty, pobierające z tego tytułu ekwiwalent.

Obecnie emeryci otrzymują co roku około 1900 zł za deputat węglowy, który wynosi 2,5 tony. Z tego przywileju korzysta w KGHM ponad 19 tys. emerytów i rencistów. Deputat węglowy otrzymują również pracownicy spółki, czyli ponad 18 tys. osób. Największy przypada pracującym górnikom dołowym, to ekwiwalent 8 ton węgla.

Zarząd KGHM chce, aby przyszli i obecni emeryci i renciści otrzymali jednorazowy ekwiwalent za deputat węglowy, proponuje 17 tys. zł. Obecni pracownicy po otrzymani jednorazowego ekwiwalentu nadal pobieraliby deputat węglowy, aż do momentu przejścia na emeryturę. Z kolei aktualni emeryci po otrzymaniu jednorazowego ekwiwalentu, nie otrzymywaliby już deputatu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.