KGHM: program modernizacji hut miedzi

fot: kghm.pl

KGHM Polska Miedź SA posiada trzy oddziały hutnicze zatrudniające prawie 3800 osób. Na zdjęciu produkcja anod w Hucie Miedzi Głogów

fot: kghm.pl

Coraz surowsze wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla i ochrony środowiska wymuszają zmiany na energochłonnym hutnictwie. KGHM unowocześnia swoje huty i obniża koszty produkcji. Łącznie wyda na to 1,7 mld zł.

- Rozwój hutnictwa to przede wszystkim przejście ze starej technologii w Hucie Miedzi Głogów I na technologię zawiesinową, identyczną jak w Hucie Miedzi Głogów II. Stanie się to poprzez eliminację starego rozwiązania technologicznego, jeszcze z lat 60.. Będziemy uruchamiać nową linię technologiczną i częściowo wygaszać starą. To jest technologia oparta na identycznych rozwiązaniach, jak Głogów II - informuje Piotr Kwapisiński, dyrektor techniczny Huty Miedzi Głogów.

Budowa pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów I jest kolejnym elementem Programu Modernizacji Pirometalurgii w KGHM Polska Miedź. Jak zapowiada miedziowy koncern, będzie to najnowocześniejsza linia produkcyjna na świecie o zdolności produkcji 250 tys. t miedzi rocznie. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów produkcji i ograniczenie negatywnego wpływu huty na środowisko, a także zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy, m.in. poprzez ograniczenie narażenia pracowników na szkodliwe dla zdrowia związki ołowiu. Zakończenie prac planowane jest w 2015 r.

Podobne zmiany zostały już wprowadzone w Hucie Miedzi Głogów II, gdzie pod koniec ubiegłego miesiąca koncern ukończył kolejny z etapów programu modernizacji.

- Teraz pracujemy nad możliwością przetopu koncentratów miedzi na poziomie średnio 105,8 ton na godzinę oraz maksymalnie 112 ton na godzinę, co daje 863 401 tysiące ton w skali roku. Sądzimy, że wyniki będą znakomite. Dotychczas, po niespełna miesiącu, wyniki są celujące - mówi Newserii Biznes Piotr Kwapisiński.

Modernizacja Huty Miedzi Głogów II ma przygotować ją do przetopu koncentratów o większej zawartości węgla, unowocześnić infrastrukturę pieca elektrycznego i fabryki kwasu siarkowego. Koszt tej inwestycji opiewa na ponad 300 milionów złotych.

- Cała modernizacja, łącznie z remontami, włączając modernizację Huty Miedź "Głogów I", to wydatek niespełna 2 mld złotych - mówi Piotr Kwapisiński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.