KGHM Polska Miedź z tytułem Mecenasa Edukacji

1687916417 kghm

fot: KGHM

fot: KGHM

KGHM otrzymał nagrodę specjalną „Mecenasa Edukacji” podczas Gali Stypendialnej Our Future Foudation na Zamku Królewskim w Warszawie. Miedziowa spółka została wyróżniona za zaangażowanie w kształcenie młodych ludzi i programy prospołeczne dla uczniów, rodziców i nauczycieli realizowane m.in. w Zagłębiu Miedziowym – czytamy na stronie KGHM.

„KGHM nastawiony jest na rozwój młodego pokolenia oferując liczne programy dla studentów oraz umożliwiając im realizowanie kariery na całym świecie. Spółka prowadzi również Fundację KGHM Polska Miedź, która powstała z myślą o tym, aby odważnie realizować wszelkie inicjatywy mające na celu wsparcie i rozwój społeczności lokalnych” – napisano w laudacji do nagrody dla miedziowej spółki.

– Inwestowanie w edukację to kluczowe zadanie dla takich firm jak KGHM. Stawiamy na rozwój kompetencji i wiedzy młodego pokolenia, które już za chwilę będzie kształtować naszą przyszłość. Prowadzimy programy edukacyjne i stypendialne czy wzmacniamy kompetencje zawodowe uczniów. Współpracujemy również z uczelniami wyższymi. Jesteśmy odpowiedzialnym liderem gospodarczym, który inspiruje i daje możliwości rozwoju młodzieży od początku drogi edukacyjnej – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

KGHM stawia na rozwój nauki i wspiera ważne wydarzenia, które promują rozwój nowych rozwiązań technologicznych. Spółka jest sponsorem licznych konferencji branżowych i dotyczących innowacji. Od lat angażuje się w Szkołę Eksploatacji Podziemnej, czy aktywnie uczestniczy w wymianie doświadczeń naukowców skupionych m.in. przy AGH, Politechnice Wrocławskiej czy Uniwersytecie Wrocławskim.

KGHM bardzo mocno angażuje się we współpracę ze szkołami kształcącymi w zawodach istotnych z perspektywy zatrudnienia w miedziowej spółce czy szkołami wyższymi z całej Polski. Od 2018 r. spółka prowadzi program „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym”.

KGHM patronuje klasom w 9 szkołach Zagłębia Miedziowego, które kształcą m.in. w zawodach technik górnictwa podziemnego, technik elektryk czy operator maszyn i urządzeń przeróbczych. Uczniowie mają szanse na lekcje ze specjalistami z KGHM czy stypendia za najlepsze wyniki w nauce. KGHM doposaża placówki patronackie w specjalistyczny sprzęt.

W tym roku KGHM rozpoczął nowy program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Zagłębia Miedziowego oraz województwa lubuskiego „Cyfrowa przyszłość Miedzi”. Na początek współpracę podjęło 8 placówek. Program skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych: techników, w których funkcjonują klasy o profilu informatycznym oraz liceów ogólnokształcących z kierunkami ścisłymi – przyszłymi potencjalnymi studentami kierunków informatycznych.

W ramach współpracy z uczelniami wyższymi miedziowa spółka ufundowała sprzęt komputerowy i została patronem Laboratorium Analityki KGHM na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracownia znajduje się w nowopowstałym budynku Instytutu Inżynierii Mechanicznej i Fizyki. Uczelnia otrzymała kilkanaście nowoczesnych i wysoce wydajnych stacji komputerowych, przeznaczonych do wykonywania rozbudowanych analiz dużych zbiorów danych oraz budowania modeli i systemów przy zastosowaniu metod sztucznej inteligencji.

KGHM zaprasza również do współpracy i promocji prospołecznych programów czy szkoleń dla mieszkańców, organizacji pozarządowych oraz szkół z Zagłębia Miedziowego. Wszystkie inicjatywy współfinansowane przez miedziową spółkę prowadzone są w ramach Akademii KGHM. Od 2020 roku zrealizowanych zostało już ponad 150 inicjatyw i programów jak „Szkoła Rodziców i Wychowawców”, „Leader 100”, „Archipelag Skarbów” czy „Gwiazda Mocy”. Do tej pory beneficjentami projektów było ok. 40 tys. osób. Działania były prowadzone w ponad 30 miejscowościach województw: dolnośląskiego i lubuskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.