KGHM podąża także w kierunku wodoru

fot: Maciej Dorosiński

KGHM posiada cztery koncesje wspólne na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża

fot: Maciej Dorosiński

– KGHM ambitnie podchodzi do tematów związanych z transformacją i śmiało spogląda na nowe źródła energii, w tym wodór – tak prezes miedziowego koncernu Marcin Chludziński skomentował przystąpienie spółki do „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”, którego inicjatorem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Warto przy tym podkreślić, że Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zawarł takie porozumienie. Od jesieni 2021 r. przystąpiło do niego ponad 170 podmiotów reprezentujących różne sektory gospodarki, w których produkcja, przesył, magazynowanie i zastosowanie wodoru będą w przyszłości odgrywać istotne znaczenie.

Prezes Chludziński przypomniał także, że KGHM niedawno zaktualizował strategię.

– Uzupełniliśmy ją o działania ściśle związane z zaangażowaniem na rzecz ochrony klimatu. Wszystko w zgodzie z przyjętą przez spółkę Polityką Klimatyczną. Jesteśmy m.in. jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Współpraca z ministerstwem tylko wzmocni nasze zaangażowanie – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.

Jak wyjaśniono, strategicznym celem porozumienia sektorowego jest rozwój polskiego wkładu w łańcuchu realizacji zamówień na potrzeby budowy gospodarki wodorowej. W porozumieniu ujęte zostały propozycje działań skoncentrowanych na budowie rynku od strony popytowej oraz stworzeniu odpowiednich regulacji prawnych i otoczenia instytucjonalnego. Tym samym realizacja porozumienia umożliwi realizację celów Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, takich jak wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie, wsparcie dekarbonizacji przemysłu, produkcja wodoru w nowych instalacjach czy sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru.

Jak przyznał wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, wysoki udział polskich przedsiębiorców, polskiej myśli technicznej i polskich patentów w łańcuchu dostaw będzie miał zasadnicze znaczenie dla utrzymania konkurencyjności naszej gospodarki, dekarbonizacji najbardziej energochłonnych sektorów oraz skutecznego konkurowania na polu gospodarczym z innymi państwami.

– Porozumienie sektorowe stworzyło swoisty plan wykonawczy Polskiej Strategii Wodorowej. Bardzo cieszę się, że do jego sygnatariuszy dołączył KGHM Polska Miedź. Ogromne doświadczenie i kompetencje spółki będą dla nas bardzo cenne – podkreślił wiceminister.

Warto przypomnieć, że Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Jesteśmy piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.