KGHM: plany rozbudowy warszawskiego oddziału spółki

fot: Maciej Dorosiński

KGHM nie ma zamiaru przenosić siedziby zarządu z Lubina do Warszawy

fot: Maciej Dorosiński

KGHM zamierza rozbudować swój oddział w Warszawie, odpowiedzialny m.in. za obsługę działań giełdowych - poinformował we wtorek marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. To efekt zakupu przez spółkę kanadyjskiej firmy Quadra.

Podczas wtorkowej (26 czerwca) konferencji prasowej marszałek zaznaczył, że plany wzmocnienia warszawskiego oddziału KGHM są związane ze zmieniającym się profilem spółki, który po zakupie kanadyjskiej firmy Quadra staje się koncernem globalnym.

- Konieczne jest więc większe reprezentowanie KGHM w stolicy i chodzi tutaj o obsługę inwestorów giełdowych i kontakty z zagranicznymi kontrahentami. Są to działania racjonalne, uzasadnione, bo pokazują, jak dynamicznie rozwija się nasza największa w regionie firma - podkreślił marszałek.

Zdaniem marszałka Dolny Śląsk nie tylko nie straci, ale zyska na rozbudowie struktur spółki w Warszawie.

- Udział województwa w podatku CIT nie jest w żaden sposób zagrożony, a rozwój firmy będzie oznaczał więcej pieniędzy z podatków - powiedział.

Rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski potwierdził, że spółka "rozgląda się obecnie za większą powierzchnią biurową w Warszawie".

- Konkretnego planu powiększenia oddziału jednak jeszcze nie ma. Najpierw musimy przeanalizować koszty takiego przedsięwzięcia oraz jego dokładny zakres - dodał.

Jurkowlaniec zdementował natomiast informacje o ewentualnym przeniesieniu siedziby zarządu KGHM z Lubina do Warszawy.

- Nie ma takich planów; taką informację otrzymałem w trakcie spotkania z ministrem skarbu państwa Mikołajem Budzanowskim. Chodzi jedynie o wzmocnienie biur spółki, które już znajdują się w Warszawie - dodał.

Spekulacje na temat ewentualnego przeniesienia siedziby zarządu KGHM z Lubina do Warszawy pojawiły się w ubiegłym tygodniu na jednym z portali internetowych.

- Nie wiem, skąd się wzięły takie spekulacje. Żadne racjonalne przesłanki na to nie wskazywały. Ta plotka wzięła się znikąd - podkreślił Jurkowlaniec.

KGHM zamknął transakcję przejęcia Quadra FNX za 2,9 mld dolarów kanadyjskich (ok. 9,1 mld zł) 6 marca i zmienił także nazwę kanadyjskiej spółki na KGHM International.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.