KGHM: otworzą nową linię produkcyjną w Hucie Miedzi Głogów

fot: kghm.pl

KGHM Polska Miedź SA posiada trzy oddziały hutnicze zatrudniające prawie 3800 osób. Na zdjęciu produkcja anod w Hucie Miedzi Głogów

fot: kghm.pl

Ponad 2,5 mld zł kosztowała budowa nowej linii produkcyjnej w należącej do KGHM Hucie Miedzi Głogów. Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, niższe będą koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

W piątek (20 stycznia), z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbędzie się uroczystość otwarcia nowej linii produkcyjnej. Inwestycja, której realizacja rozpoczęła się w 2010 r., niemal całkowicie zmodernizowała zakład "Głogów I", będący odziałem Huty Miedzi Głogów.

Wcześniej w tym oddziale huty wykorzystywano technologię pieców szybowych. Po modernizacji zostały one zastąpione piecem zawiesinowym, który umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci. Dzięki nowej technologii zmniejszona została również emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

Jak podkreślono zastosowanie nowoczesnych rozwiązań obniża koszty produkcji miedzi i zwiększa wydajność pracy. Dzięki inwestycji miedziowa spółka uniknie w przyszłości wysokich kosztów związanych z koniecznością modernizacji technologii pieców szybowych.

- W ramach inwestycji w zakładzie Głogów I powstał kompleks hal dla pieców zawiesinowego oraz elektrycznego. Wybudowano również m.in. budynek energetyczny wraz z turbiną elektryczną oraz suszarnię parową. "Do końca roku nowa linia produkcyjna zostanie uzupełniona o tzw. prażak, czyli piec do prażenia koncentratu - powiedziała PAP rzeczniczka KGHM Polska Miedź Jolanta Piątek.

W efekcie inwestycji, której szacunkowy koszt to ponad 2,5 mld zł, powstała linia produkcyjna o wydajności 250 tys. ton miedzi "bister" (stop miedzi zawierający około 99 proc. tego pierwiastka) rocznie.

Rzeczniczka podkreśliła, że to największa na świecie instalacja pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego.

- Ta unikalna technologia jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie - jednym z nich jest właśnie Głogów - podała Piątek.

Huta Miedzi Głogów istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne produkujące miedź - Głogów I, Głogów II oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. W Wydziale Metali Szlachetnych odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.

W Hucie Miedzi Głogów produkuje się 460 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Pracuje tam około 2,6 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.