KGHM: modernizacja oddziału Huty Miedzi Głogów

fot: kghm.pl

KGHM Polska Miedź SA posiada trzy oddziały hutnicze zatrudniające prawie 3800 osób. Na zdjęciu produkcja anod w Hucie Miedzi Głogów

fot: kghm.pl

Niemal 2 mld zł ma kosztować modernizacja oddziału Huty Miedzi Głogów, należącej do KGHM Polska Miedź SA. Zmiana technologii, która wiąże się z budową pieca zawiesinowego, w zakładzie "Głogów I" zakończy się w 2015 roku.

Obecnie w zakładzie "Głogów I" wykorzystuje się technologię pieców szybowych. Po modernizacji zostaną one zastąpione piecem zawiesinowym, który umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci. Dzięki nowej technologii zmniejszona zostanie również emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

Jak powiedział w czwartek (7 listopada) na konferencji prasowej w Hucie Miedzi Głogów wiceprezes zarządu KGHM SA Wojciech Kędzia, współczesne hutnictwo to nie tylko wielkość i jakość produkcji.

- Musi być ono również niskokosztowe oraz o jak najmniejszej emisji zanieczyszczeń. Dlatego też KGHM zdecydował się na wielki proces inwestycyjny w Hucie Miedzi Głogów - mówił.

Budowa nowej hali w zakładzie "Głogów I", w której stanie piec zawiesinowy, już się rozpoczęła. Inwestycja ma się zakończyć w 2015 r. W efekcie ma powstać lina produkcyjna o wydajności 250 tys. ton miedzi "bister" (stop miedzi zawierający około 99 proc. tego pierwiastka) rocznie.

Kędzia poinformował, że zakładany koszt tej inwestycji nie przekroczy 2 mld zł.

W tym roku zakończono również modernizację zakładu "Głogów II", która kosztowała ponad 300 mln zł. Zmodernizowano m.in. piec elektryczny, odpylnie pieca elektrycznego oraz fabrykę kwasu siarkowego.

Huta Miedzi Głogów istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne produkujące miedź - "Głogów I", "Głogów II" oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. W Wydziale Metali Szlachetnych odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.

W Hucie Miedzi Głogów produkuje się 460 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Pracuje tam około 2,6 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.