KGHM: Koncesje dla Zagłębia Miedziowego

Kghm litery lubin pl

fot: lubin.pl

Sprzedaż akcji KGHM cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów.

fot: lubin.pl

Rozpoczęła się procedura związana z wznowieniem koncesji na wydobycie rud miedzi dla podstawowych złóż zlokalizowanych w obszarach górniczych na terenie Zagłębia Miedziowego - poinformował portal nettg.pl departament public realtions KGHM Polska Miedź SA. Ministerialne zgody dla miedziowego koncernu oznaczać będą możliwość kontynuowania działalności przez kolejnych 50 lat.

 

Starania o koncesje dotyczą kilku obszarów górniczych, na których firma od lat prowadzi działalność górniczą: Rudna I , Sieroszowice I, Polkowice II, Lubin I, Małomice I oraz Radwanice Wschód. – Wielkość i jakość zgromadzonych tam zasobów geologicznych umożliwia, przy dzisiejszych uwarunkowaniach makroekonomicznych, kontynuację rentownej eksploatacji przez kolejnych kilkadziesiąt lat – mówi Cezary Bachowski, pełnomocnik zarządu ds. koncesji geologicznych w KGHM. - Najpierw jednak trzeba zadbać o formalności, tj. o pozyskanie stosownych koncesji oraz zawrzeć umowy o ustanowienie użytkowania górniczego.

 

W 2015 r. kończy się termin ważności koncesji dla obszaru Radwanice Wschód, a jeszcze wcześniej, bo 31 grudnia 2013 r. – dla pozostałych wymienionych obszarów górniczych.

 

Obecnie KGHM prowadzi eksploatację złóż w oparciu o koncesje i umowy wydane na początku lat 90. – Wówczas maksymalny okres ich ważności wynosił 20 lat. Dziś przedsiębiorcy górniczemu prawo pozwala ubiegać się o okres do 50 lat – tłumaczy Cezary Bachowski. – Będziemy wnioskować o maksymalny wymiar czasu, tj. pozwolenie na wydobycie kopaliny do 2063 r. Na tyle co najmniej szacujemy jeszcze nasze zasoby złóż.

 

Zespół ds. koncesji geologicznych w KGHM kompletuje niezbędną dokumentację. Przygotowano m.in. raporty środowiskowe dot. poszczególnych obszarów, niezbędne do uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Wyda ją – we współpracy z samorządami gmin - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Elementem etapu uzgadniania wniosku koncesyjnego będą projekty zagospodarowania złóż oraz zapisy w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego. – To samorządy zadecydują zatem o możliwości kontynuowania działalności gospodarczej KGHM polegającej na produkcji miedzi i srebra w oparciu o własne koncentraty – podkreśla prezes KGHM Herbert Wirth. - Co więcej – decyzja ta będzie w konsekwencji dotyczyć perspektyw całego regionu, dla którego firma od lat stanowi gospodarczy motor napędowy.

 

Pięć obszarów, dla których koncesje wygasają w 2013 r., obejmuje 87 proc. powierzchni obecnych obszarów wydobywczych. Według KGHM koncesje to gwarancja realnej perspektywy utrzymania dobrobytu regionu oraz czołowej pozycji gmin Zagłębia Miedziowego w rankingu budżetów gminnych w skali całego kraju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.