KGHM: Kompetentny Gilbert, czyli podsumowanie górniczej olimpiady

1741966254 olimpiada

fot: KGHM

Uczestnicy olimpiady o górnictwie

fot: KGHM

KGHM zorganizował drugą edycję olimpiady wiedzy o górnictwie i hutnictwie „Kompetentny Gilbert”. Wydarzenie odbywa się w ramach programu edukacyjnego „Kompetentni w branży”. Po raz kolejny uczniowie szkół z województwa dolnośląskiego i lubuskiego rywalizowali ze sobą, walcząc o atrakcyjne nagrody.

Dawniej „kujon”, dziś „Gilbert”. Taki przydomek zyskują wyjątkowo pilni uczniowie. KGHM wspiera rozwój młodych, utalentowanych uczniów, m.in. poprzez realizację projektów edukacyjnych. Przykładem jest program „Kompetentni w branży”, którego integralną część stanowi Olimpiada wiedzy o górnictwie i hutnictwie.

Tegoroczna edycja odbyła się 14 marca w Cechowni Zakładów Górniczych Rudna w Polkowicach. W wydarzeniu wzięło udział 10 pięcioosobowych drużyn reprezentujących szkoły średnie z województwa dolnośląskiego i lubuskiego. W olimpiadzie uczestniczyło łącznie 50 uczniów, którym kibicowała liczna publiczność. Na podium znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego w Głogowie (pierwsze miejsce), Zespołu Szkół nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie (drugie miejsce) oraz Zespołu Szkół w Chocianowie (trzecie miejsce). Nagrody pieniężne dla szkół oraz gadżety zwycięzcom wręczyli koordynatorzy programu.

Formuła olimpiady pozostała bez zmian – wyzwanie zostało podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W trakcie pierwszej części uczniowie wykonywali zadania wymagające wiedzy obejmującej zagadnienia górnicze, hutnicze, oraz te z zakresu elektroniki i mechatroniki. Oprócz tego pojawiły się pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy. W dalszej części sprawdzano również umiejętności praktyczne.

Celem programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym” jest ścisła współpraca na linii szkoła – miedziowy gigant, która umożliwi kształcenie młodych ludzi zgodnie z realnymi wymaganiami biznesu oraz najnowszymi osiągnięciami przemysłu miedziowego. Program jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

– Staramy się wspierać młode pokolenia przygotowując uczniów do wejścia m.in na ścieżkę zawodową jeszcze w trakcie nauki. Nasze podejście zakłada oczywiście wsparcie młodzieży, ale także wyposażenie pracowni w klasach objętych patronatem KGHM czy zapewnienie dostępu do materiałów dydaktycznych. Skupiamy się na rozwoju kompetencji miękkich poprzez cykliczne szkolenia, uczestnictwo w inicjatywach sportowych czy edukacyjnych, które dla nich organizujemy. Chcemy, aby w ten sposób uczniowie dołączyli do naszej zaangażowanej społeczności „Kompetentnych” – mówi Magdalena Lipińska, dyrektor naczelny ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi KGHM Polska Miedź. – Program edukacyjny KGHM „Kompetentni w branży” to także okazja, by zdobyć stypendium od KGHM. W ten sposób staramy się zachęcić najlepszych uczniów szkół technicznych do podjęcia w przyszłości pracy w miedziowej spółce.

Program wystartował w 2018 r. Efektem współpracy zaangażowanych w program osób jest 516 absolwentów programu zatrudnionych w oddziałach KGHM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.