KGHM: decyzja w sprawie zakupu złóż do końca 2011 r.

Kghm litery lubin pl

fot: lubin.pl

Sprzedaż akcji KGHM cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów.

fot: lubin.pl

KGHM Polska Miedź spodziewa się kolejnych decyzji w sprawie zakupu złóż być może we wrześniu, a jeszcze kolejnych do końca roku - poinformował prezes spółki Herbert Wirth.

W maju prezes informował, że KGHM prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie kupna złoża i spodziewa się, że do końca czerwca zapadną decyzję w sprawie tego złoża, na które KGHM ma wyłączność na negocjacje.

- Jeśli chodzi o to jedno złoże, to jeszcze rozmawiamy i decyzje nie zapadły - poinformował Wirth, ale nie powiedział gdzie znajduje się to złoże.

- W przypadku każdego z tych pięciu złóż, projekty są analizowane i nadal są prowadzone rozmowy. Jeśli chodzi o pozostałe cztery złoża, to myślę, że pierwszej decyzji można się spodziewać we wrześniu, a reszta do końca roku - dodał.

Wcześniej KGHM informował, że analizuje pięć zagranicznych projektów do potencjalnego kupna m.in. w bezpiecznych krajach Afryki, np. w Botswanie, a także w krajach Ameryki Północnej i Południowej.

Prezes podtrzymał też w poniedziałek, że do końca czerwca KGHM planuje sprzedaż Telefonii Dialog, na którą została już utworzona krótka lista chętnych i rozpoczęły się badania due-diligence.

- Do końca czerwca Dialog ma zostać sprzedany. Due diligence już ruszyły, a co do krótkiej listy, to ona jest znana, ale nie mogę nic więcej powiedzieć - poinformował Wirth.

Wcześniej prezes mówił, że na krótkiej liście do przeprowadzenia badania due-diligence Dialogu znalazły się cztery podmioty, w tym dwóch inwestorów branżowych i dwóch finansowych. Wśród chętnych do kupna Dialogu jest Netia, a prasa wymieniała też Hawe oraz MNI. Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji termin składania ofert wiążących został przesunięty na 17 czerwca.

Pytany czy zapadły decyzje w kwestii ewentualnego splitu akcji KGHM lub też w sprawie ewentualnych notowań akcji spółki także na innych giełdach, np. w Toronto, o czym wcześniej wspominał prezes, Wirth odpowiedział: te rzeczy rozważaliśmy w kontekście szukania "driverów" wzrostu wartości firmy, ale żadne decyzje w tych sprawach nie zapadły.

Prezes powiedział też, że być może na najbliższym posiedzeniu zaprezentuje radzie nadzorczej propozycję polityki dywidendowej, która miałaby być oparta o wolne przepływy finansowe.

- Ta nasza propozycja jest oparta o wolne przepływy gotówkowe, ale to jeszcze nie jest uzgodnione z radą nadzorczą. Materiały są przygotowane i być może na najbliższym posiedzeniu ten materiał zostanie przedstawiony radzie, a na razie jesteśmy tuż przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy - powiedział Wirth.

Na walnym zgromadzeniu, które odbędzie się w środę (15 czerwca), akcjonariusze mają głosować uchwały m.in. o wypłacie po 8 zł na akcję dywidendy, a także o powołaniu członków rady nadzorczej na nową kadencję.

W wyniku wyborów 11-12 maja pracownicy KGHM Polska Miedź wybrali do Rady Nadzorczej trzech członków: Józefa Czyczerskiego, Leszka Hajdackiego i Ryszarda Kurka. Walne 15 czerwca ma podjąć decyzję w sprawie stwierdzenia ważności wyborów z 11-12 maja 2011 r.

Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad sygnalizował, że jest za odwołaniem z rady nadzorczej KGHM tych jej członków z wyboru załogi, którzy uczestniczyli w majowej manifestacji przed siedzibą firmy, a która miała podłoże płacowe.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.