KGHM chce być liderem nowoczesnych technologii

1557067595 hutnictwo kghm

fot: KGHM

Hutnicy KGHM świętują tradycyjnie razem z patronem - św. Florianem na początku maja

fot: KGHM

- Koncern KGHM powinien utrzymywać się na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego i być w tym zakresie liderem - powiedział wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Andrzej Kensbok podczas piątkowej konferencji technologicznej w Zielonej Górze.

W Zielonej Górze trwa konferencja technologiczna Dolina Miedziowa, organizowana przez KGHM Polska Miedź S.A. Wydarzenie towarzyszy drugiej edycji wirtualnego hackathonu CuValley Hack. Jego uczestnicy mają 40 godzin na stworzenie inspirujących i możliwych do zaimplementowania rozwiązań związanych z hutnictwem miedzi. Na autorów zwycięskich projektów czekają nagrody o łącznej puli 120 tys. zł.

Otwierając konferencję wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź S.A Andrzej Kensbok podkreślił, że jest to pierwszy kongres dotyczący przyszłości przemysłu miedziowego w kontekście nowoczesnych technologii. - Będziemy rozmawiali m.in. na temat sieci neuronowych czy uczenia maszynowego - powiedział.

- Te technologie będą obecne z nami, będą się rozwijały, my powinniśmy je dobrze rozumieć, powinniśmy znać ich wartość, możliwości, powinniśmy korzystać z nich, utrzymywać się na tym najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego. Konkurencja nie śpi, my nie chcemy być ostatni, nie chcemy być czerwoną latarnią naszego przemysłu, chcemy być liderem - mówił.

Jak dodał, dzisiejsza konferencja może być również okazją do tego, by budować sieci międzyludzkie. - To z relacji między ludźmi, gdzie jedni mają potrzeby, a drudzy koncepcje, pomysły, rodzą się dalsze tematy badawcze, rozwojowe czy biznesowe. Z tego trzeba korzystać i dzisiejszy dzień jest także po to - podkreślił Kensbok.

- Nasze oczekiwania w stosunku do nowych technologii są wysokie, my się ich nie boimy, nie chowamy się przed nimi. Chcemy je dobrze zrozumieć, uczestniczyć w tym rozwoju, chcemy, żeby również nasi pracownicy, nasi partnerzy naukowi oraz nasze spółki technologiczne uczestniczyły w tym procesie - podsumował wiceprezes.

Przypomniał, że projekt młodych programistów, zwycięzców ubiegłorocznego hackathonu organizowanego przez KGHM, jest obecnie wdrażany w Hucie Miedzi Głogów. Rozwiązanie ma zwiększyć efektywność energetyczną tamtejszego pieca zawiesinowego.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych w oparciu m.in. o największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Koncern posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi sięgają 38 mln ton. Spółka zatrudnia ponad 34 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.