KGHM: bezpiecznie wokół szybu św. Jakub

1354026819 sw jakub gazeta kghm pl

fot: kghm.pl

Przedstawiciele KGHM starają się na bieżąco informować pracowników KGHM i okolicznych mieszkańców o podejmowanych działaniach w celu neutralizacji gazów, ich efektach i wynikach prowadzonych badań. Do zainteresowanych skierowano teraz drugi numer specjalnej gazety informacyjnej "Szyb Św. Jakub"

fot: kghm.pl

Naukowcy z łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy jednoznacznie stwierdzili, że powietrze z szybu św. Jakub, należącego do Zakładu Górniczego Polkowice-Sierszowice, jest bezpieczne dla okolicznych mieszkańców i żadna z zawartych w nim substancji nie przekracza dopuszczalnych norm - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe KGHM Polska Miedź.

Z szybu św. Jakub wraz z wydalanym z wyrobisk kopalnianych powietrzem, na powierzchnię wydostaje się siarkowodór i inne związki odoroczynne. Ma to związek z prowadzoną eksploatacją i jest to zjawisko niespotykane w światowym górnictwie. Od wielu miesięcy KGHM wspólnie z naukowcami i przedstawicielami międzynarodowych firm szuka sposobów skutecznej neutralizacji gazów, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo górników i jakość życia okolicznych mieszkańców. Stale monitorowane jest także powietrze wokół szybu. Monitoring prowadzą specjaliści z Centrum Badania Jakości we współpracy z czeskim Centrum Laboratoriów Higienicznych.

Dotychczasowe wyniki potwierdził Instytut Medycyny Pracy. Naukowcy z IMP to specjaliści od badań powietrza i oddziaływania przemysłu na ludzi. Ich zadanie polegało na ocenie "ryzyka potencjalnych skutków zdrowotnych związanych z emisją i imisją substancji chemicznych wydzielających się z szybów wydechowych ZG Polkowice-Sieroszowice". W powietrzu wokół kopalni zidentyfikowano siarkowodór, a także niektóre węglowodory ropopochodne, występujące zwykle w otoczeniu przemysłu. Ale żadna z tych substancji nie przekraczała dopuszczalnych norm.

- Poza siarkowodorem w powietrzu znalazły się również znikome ilości ksylenu, toluenu i benzenu. Te związki towarzyszą nam niestety wszędzie, gdzie mamy do czynienia z przemysłem maszynowym i samochodowym, więc ich obecność nas nie zdziwiła. Ilości związków ropopochodnych były jednak tak małe, że również nie możemy mówić o jakimkolwiek negatywnym wpływie na ludzkie zdrowie. Co bardzo ważne, brak jakiegokolwiek szkodliwego oddziaływania powietrza na ludzi potwierdzają też kompleksowe badania medyczne, zorganizowane przez KGHM dla mieszkańców Jerzmanowej i okolic - stwierdza kierownik projektu Prof. dr hab. Sławomir Czerczak.

- Przebadaliśmy już bardzo szczegółowo prawie 300 osób i nie stwierdziliśmy żadnych specyficznych dolegliwości ani schorzeń, który mogłyby być spowodowane przez gazy wydostające się z kopalni - mówi Anna Czukiewska, koordynator programu medycznego.

Przedstawiciele KGHM starają się na bieżąco informować pracowników KGHM i okolicznych mieszkańców o podejmowanych działaniach w celu neutralizacji gazów, ich efektach
i wynikach prowadzonych badań. Do zainteresowanych skierowano teraz drugi numer specjalnej gazety informacyjnej "Szyb Św. Jakub". Na jej czterech stronach można znaleźć informacje na temat wszystkich działań.

pełne wydanie gazety można znaleźć pod tym linkiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.