Kenia: Nowe prawo górnicze i państwowa kompania

1369760114 kenia kopalnia zlota mbendi com

fot: mbendi.com

Rząd kenijski zmienia prawo górnicze z 1940 r. i tworzy państwowego udziałowca w przyszłych publiczno-prywatnych kompaniach wydobywczych

fot: mbendi.com

Kenijski rząd ogłosił w zeszłym tygodniu, że utworzy pierwszą państwową korporację wydobywczą - poinformowała gazeta Daily Nation.

Należąca do państwa kompania będzie wchodziła w przedsiębiorstwa joint ventures z sektorem prywatnym.
Najib Balala, minister odpowiedzialny w rządzie kenijskim za górnictwo, powiedział, że rząd wyda też nowe prawo górnicze, które zabezpieczy interes publiczny przy inwestycjach górniczych w branży surowcowej.
Ustawa górnicza ma upoważnić ministra do wydawania rozporządzeń w branży, które mają być tworzone i ogłaszane w przejrzysty sposób.

Minister Balala stwierdził, że planuje się rodzaj państwowej prowizji, by rząd uzyskiwał w kompaniach wydobywczych udziały w wysokości 35 proc. Komentatorzy zagraniczni przewidują, że udział ten będzie się zmieniał, gdy tylko prywatni inwestorzy zostaną wzięci pod uwagę po wejściu do mieszanych spółek z kenijskim rządem - podaje mining.com.

Nowe kenijskie prawo górnicze ma uprościć procedurę wydawania licencji na wydobycie, przewiduje prowadzenie prac badawczych i zapewnia udzał w decyzjach lokalnym wspólnotom mieszkańców.

Rząd w Kenii kończy opracowanie projektu prawa górniczego, niebawem zostanie ono przesłane do parlamentu z wnioskiem o przyjęcie po przeprowadzeniu debaty.

Dotychczasowe prawo górnicze w Kenii pochodzi z 1940 r. Zasoby tego afrykańskiego kraju są zanczne i składają się ze złóż węgla kamiennego, rud żelaza, złota, srebra, miedzi i pierwiastków ziem rzadkich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

To się dzieje! Elektrownie Kozienice i Połaniec ograniczyły pracę z powodu niskiego stanu Wisły

Należące do Enei elektrownie w Kozienicach i Połańcu ograniczyły pracę w związku z niskim stanem wody w Wiśle. Spółki z grupy Enea na bieżąco monitorują sytuację - poinformowali PAP przedstawiciele firmy.

Przewiozą węgiel dla ważnych elektrowni. Podpisano umowy

PKP CARGO i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w imieniu której działa PGE Polska Grupa Energetyczna, podpisały dwie umowy. Dotyczą one przewozu węgla.

Rumunii dynamitem ratują swoją energetykę. Wybuchy na Dunaju

3 sierpnia rumuńskie wojsko na zlecenie energetyków doprowadziło do kontrolowanej eksplozji na dnie Dunaju, aby usunąć skałę ograniczającą przepływ wody w pobliże elektrowni atomowej Cernavoda.

Ta ulica znów ma się stać wizytówką miasta. Gliwice przedstawiły plany modernizacji Zwycięstwa

Więcej zieleni, miejsc do siedzenia i przestrzeni dla pieszych – władze Gliwic przedstawiły plany modernizacji ul. Zwycięstwa. Zmiany mają przywrócić tej śródmiejskiej ulicy reprezentacyjny charakter, a jednocześnie pozostanie ona przejezdna dla samochodów i komunikacji miejskiej. Pierwszy etap przebudowy rozpocznie się we wrześniu 2026 r.