Katowice: W Urzędzie Wojewódzkim o sytuacji JSW

Kolorz280211 1 bar

fot: Bartłomiej Szopa

Cena paliwa ma wpływ na cenę wszystkich produktów i usług. Jeśli jest zbyt wysoka, powoduje w konsekwencji spadek popytu wewnętrznego. I to jest prawdziwe zagrożenie dla budżetu państwa, a nie obniżka akcyzy - podkreślił Dominik Kolorz

fot: Bartłomiej Szopa

Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach zajmuje się w czwartek (21 kwietnia) sytuacją w górnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie trwają protesty m.in. przeciwko upublicznieniu firmy.

Podjęcie rozmów w tej sprawie w ramach WKDS zapowiedział w środę (20 kwietnia) w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak. Jednocześnie nie wykluczył on zmian w harmonogramie upublicznienia JSW, jeżeli nie będzie porozumienia ze stroną społeczną. Tym stanowiskiem zaskoczony był resort skarbu, który prowadzi przygotowania do debiutu giełdowego spółki.

Rozmowy rozpoczynają się jeszcze przed świętami wielkanocnymi m.in. w związku z zapowiedzianą przez związkowców na poświąteczny wtorek blokadą wysyłki węgla z kopalń. Przedstawiciele Urzędu mają nadzieję, że uda się porozumieć i do protestu nie dojdzie.

Jak powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego, Marta Malik, dziś (21 kwietnia) o 10. zebrało się prezydium WKDS, a półtorej godziny później rozpocznie się posiedzenie, w którym oprócz członków prezydium ma wziąć udział także zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz komitet protestacyjno-strajkowy.

Na razie nie wiadomo, jaki charakter będzie miało czwartkowe posiedzenie - być może podjęte zostaną merytoryczne rozmowy dotyczące sytuacji w JSW; bardziej prawdopodobne jest jednak, że zapadną jedynie ustalenia organizacyjne dotyczące właściwych rozmów. Byłyby one podjęte po świętach, jeżeli związkowcy zgodziliby się na zawieszenie zapowiadanego protestu.

Do ustalenia pozostanie także kwestia udziału w obradach przedstawicieli ministerstw gospodarki i skarbu, czego domagają się związkowcy.

- Mam nadzieję, że to spotkanie będzie pierwszym krokiem na drodze do wznowienia normalnego dialogu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jednak bez włączenia się do tego dialogu przedstawicieli resortu gospodarki i resortu skarbu ostateczne porozumienie, kończące konflikt w spółce, nie będzie możliwe - ocenił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i członek prezydium WKDS Dominik Kolorz.

O zwołanie posiedzenia WKDS w związku z napiętą sytuacją w JSW wnioskował szef związku zawodowego Kadra, Dariusz Trzcionka. Zgodnie z przepisami, wojewoda musi uwzględnić taki wniosek i zwołać posiedzenie - najpierw prezydium, potem całej Komisji. Nie jest ona jednak organem kompetentnym do tego, by rozmawiać np. o tym, czy firma powinna wejść na giełdę. Jej rolą jest prowadzenie dialogu społecznego i zapobieganie niepokojom.

WKDS to regionalny odpowiednik Komisji Trójstronnej. Skupia m.in. przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i rządu - wojewody i jego służb. W przeszłości na forum Komisji rozwiązywano już konflikty w górnictwie dotyczące m.in. Kompanii Węglowej czy kopalni Budryk.

Związkowcy z JSW domagają się 10-proc. podwyżki płac, utrzymania uprawnień pracowniczych oraz sprzeciwiają się upublicznieniu i prywatyzacji spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu. Rządowe zapewnienia m.in. o zachowaniu dominacji państwa w JSW oraz darmowych akcjach dla całej załogi związki uważają za niewiarygodne. W poniedziałek w JSW odbył się 24-godziny strajk, a w najbliższy wtorek ma dojść do blokady wysyłki węgla.

Zgodnie z planem resortu skarbu, JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Resort przygotował już wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia prospektu w Komisji Nadzoru Finansowego. Niezbędne do tego są jednak uchwały ministra gospodarki, który pełni rolę walnego zgromadzenia spółki. Dotychczas takie uchwały nie zostały podjęte.

 

Czytaj więcej:

Minister Grad zaskoczony stanowiskiem wicepremiera Pawlaka w sprawie JSW

Szereda: Od 26 kwietnia blokada wysyłki węgla w JSW

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

To uratuje tysiące miejsc pracy? JSW dostała zielone światło na gigantyczne złoże Dębieńsko

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.