Katowice: rusza modernizacja ul. 3 Maja

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ulica 3 Maja łączy Rynek z placem Wolności, przebiegając obok dworca kolejowego i głównych komunikacyjnych węzłów przesiadkowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

W poniedziałek (15 października) firma Skanska rozpocznie modernizację ul. 3 Maja w ścisłym centrum Katowic. Po zakończeniu prac ta główna handlowa ulica miasta ma zmienić się w przyjazny dla mieszkańców i podróżnych deptak.

Według rankingu wyspecjalizowanej w tego typu zestawieniach firmy doradczej Cushman&Wakefield katowicka ulica 3 Maja to piąta najdroższa ulica handlowa w Polsce. Łączy Rynek z placem Wolności, przebiegając obok dworca kolejowego i głównych komunikacyjnych węzłów przesiadkowych.

Jak podali przedstawiciele firmy Skanska, która zajmie się modernizacją ulicy, w pierwszym etapie prac nastąpi zdjęcie popękanego asfaltu i zużytej kostki brukowej. Jeszcze przed końcem 2012 r. rozebrana zostanie nawierzchnia ulicy, ruszą też prace związane z przygotowaniem nowej: tzw. korytowanie, odwodnienie oraz część robót elektrycznych.

Do końca roku prace obejmą odcinek od Rynku do ul. Stawowej, na całej szerokości jezdni.

- Równolegle na tym odcinku są prowadzone prace związane z budową nowego torowiska tramwajowego - przypomniał menedżer projektu Krzysztof Kamiński z firmy Skanska.

Prace na uczęszczanej ulicy oznaczają utrudnienia dla mieszkańców. Ruch pieszych będzie odbywał się po obu stronach ulicy wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, ogrodzono też przejścia dla pieszych. Dla dostawców wyznaczono godziny dostaw między 6 a 10 rano oraz między 18 a 22 wieczorem. Wówczas możliwy będzie dojazd do ul. Wawelskiej.

W ramach zawartego kontraktu Skanska wykona całość prac, od robót ziemnych, inżynieryjnych i drogowych, po zagospodarowanie terenu, posadzenie drzew i krzewów oraz ustawienie obiektów małej architektury. Nastąpi przebudowa sieci teletechnicznej i oświetlenia ulicznego. Ulica zyska nową, granitową nawierzchnię, z odpowiednim odwodnieniem i kanalizacją deszczową.

Według wcześniejszych informacji przedstawicieli magistratu całość leżących po stronie miasta prac związanych z modernizacją ul. 3 Maja będzie kosztowała ok. 18 mln zł. Kontrakt z firmą Skanska, którego realizacja ruszy w poniedziałek, opiewa na ok. 8 mln zł. Pozostałą część tej kwotę miasto przeznacza na równolegle prowadzone porządkowanie podziemnych instalacji pod ulicą.

W związku z rozpoczętymi już wcześniej pracami przy przebudowie i modernizacji sieci tramwajowej w centrum Katowic, od 20 września ulicą 3 maja, a także przez Rynek i aleję Korfantego, nie kursują tramwaje. Pasażerowie korzystają z zastępczych autobusów.

Umowę na prace torowe na ul. 3 Maja koordynujące tę inwestycję Tramwaje Śląskie podpisały z konsorcjum firm NDI Spółka Akcyjna oraz Construcciones y Promociones Balzola Sociedad Anonima w połowie września. To ten sam wykonawca, który obecnie buduje nowe tory na katowickim Rynku. Łączna wartość umowy na ul. 3 Maja wynosi 10,9 mln zł. Firmy rozpoczęły już swoje roboty.

W pierwszym etapie, wykorzystując przerwę w ruchu tramwajowym na Rynku, przebudowywane są tory na 3 Maja, między Rynkiem a ul. Stawową. Kolejne etapy prac, od ul. Stawowej do Placu Wolności i na samym Placu Wolności mają odbywać się przy jednotorowym ruchu tramwajów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala