Katowice przedłużają wsparcie dla firm, organizacji pozarządowych i podmiotów kulturalnych

fot: Krystian Krawczyk

Ministerstwo Rozwoju w związku z koronawirusem nie rozważa wprowadzenia nakazu dotyczącego zamykania obiektów handlowych

fot: Krystian Krawczyk

Do końca czerwca przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i podmioty kultury, wynajmujące lokale należące do samorządu Katowic - w zależności od sytuacji związanej z epidemią - będą mogły korzystać z 50- lub 100-procentowej bonifikaty czynszowej.

Jak podały służby prasowe Urzędu Miasta, prezydent Katowic Marcin Krupa - pomimo stopniowego odmrażania w gospodarce, kulturze czy też sporcie - zdecydował o przedłużeniu okresu obowiązywania kluczowych zapisów Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy do końca czerwca. Wydał już odpowiednie zarządzenia.

Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy władze miasta przedstawiły pod koniec marca.

- Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Bardzo szybko przygotowaliśmy kompleksowy program osłonowy, który wychodził naprzeciw oczekiwaniom naszego rodzimego biznesu. Priorytetem było dla nas ratowanie miejsc pracy oraz firm - podkreślił Krupa.

Po pakiecie adresowanym do firm, w kwietniu w Katowicach wdrożono także kolejne rozwiązania dla organizacji pozarządowych i podmiotów kulturalnych. Wspólnym elementem tych programów była pomoc dla najemców miejskich lokali, którzy zmuszeni byli do czasowego zawieszenia działalności. Na ich wniosek, zostali oni zwolnieni z opłat czynszowych na czas obowiązywania obostrzeń w wysokości 100 lub 50 proc.

Teraz termin obowiązywania zwolnień i bonifikat został przedłużony do końca czerwca. Dodatkowo przez kolejne trzy miesiące, od lipca do września, najemcy którzy skorzystali ze 100-procentowego zwolnienia z opłat czynszowych, będą płacić połowę zwykłej stawki, którą dodatkowo będą mogli spłacać po trzymiesięcznej karencji w sześciu ratach - od października do marca 2021 r.

W Katowickim Pakiecie Przedsiębiorcy, poza całkowitym lub połowicznym zwolnieniem z czynszów w lokalach miejskich, znalazło się np. zwolnienie z połowy opłaty śmieciowej i obniżka kosztów dzierżawy ogródków letnich do symbolicznego grosza dziennie za m kw., a także zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Jak podaje lokalny samorząd, od marca do maja prawie wszyscy uprawnieni zdecydowali się skorzystać z zapisów katowickich pakietów pomocowych. Całkowite zwolnienie z opłat czynszu najmu objęło 537 podmiotów, a 50-procentowa bonifikata dotyczyła 494 podmiotów. Łączna suma ulg wyniosła ponad 3 mln zł.

Dodatkowo bonifikaty związane z dzierżawami objęły 76 podmiotów na łączną sumę 132 tys. zł. Z kolei 458 podmiotów otrzymało 50-procentową ulgę za koszty wywozu śmieci - na łączną sumę 212 tys. zł. Urzędnicy podkreślają, że tylko dwa podmioty gospodarcze zdecydowały się rozwiązać umowy najmu z miastem z powodu złej sytuacji finansowej ich firm podczas pandemii.

W opinii prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (RIG) Tomasza Zjawionego, Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy dał firmom taką pomoc, jakiej oczekiwały. We współpracy z samorządem RIG utworzył Punkt Doradztwa Kryzysowego przy Centrum Wsparcia MSP, dzięki któremu pomoc uzyskało ponad 120 firm z Katowic.

- Przedsiębiorcy otrzymali kompleksową pomoc prawną, kadrową, marketingową, psychologiczną i finansową. Znacząca część korzystała z naszego doradztwa ubiegając się o subwencję w ramach tarczy antykryzysowej PFR czy przeprowadzając restrukturyzację swoich biznesów. Dzisiaj ta pomoc zaprocentowała i firmy, którym pomogliśmy wróciły na rynek z nowymi pomysłami i realizują kolejne biznesowe kroki - ocenił Zjawiony.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.