Katowice: prokuratura bada aneks do umowy KW i PGE

1329370333 pge elektrownia opole widok pge

fot: PGE

Nowe bloki w Elektrowni Opole mają powstać w latach 2017-2018

fot: PGE

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wyjaśnia, czy zawarty w sierpniu br. aneks do umowy między Kompanią Węglową (KW) i Polską Grupą Energetyczną (PGE) naraził górniczą spółkę na szkodę w jej majątku. Kompania zapewnia, że umowy z PGE są korzystne dla obu stron.

- Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone w kierunku niegospodarności i obejmuje m.in. sprawdzenie, czy mogło dojść do wyrządzenia szkody w mieniu spółki. Postępowanie jest na początkowym etapie; trwa gromadzenie dokumentacji, przesłuchani też będą świadkowie - powiedziała w czwartek, 10 października, rzeczniczka katowickiej prokuratury okręgowej prok. Marta Zawada-Dybek.

Doniesienie w tej sprawie złożył ówczesny wiceprezes Kompanii Węglowej ds. handlowych, który krótko potem został odwołany z tego stanowiska przez radę nadzorczą spółki. Tego samego dnia rada przyjęła rezygnację prezes Kompanii Joanny Strzelec-Łobodzińskiej. O konflikcie personalnym w zarządzie firmy, którego elementem było doniesienie do prokuratury, mówił we wrześniu m.in. nadzorujący górnictwo wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

W sierpniu Kompania podpisała z PGE Górnictwem i Energetyką Konwencjonalną (spółką zależną PGE) dwie umowy: na dostawy węgla do istniejących bloków energetycznych w latach 2014-2018 (o łącznej wartości 5,6 mld zł) oraz na dostawy do dwóch nowych bloków energetycznych, które PGE ma dopiero zbudować w Elektrowni Opole. Wartość węgla do tych bloków w latach 2018-2038 oszacowano na 16-22 mld zł w zależności od wielkości dostaw i cen surowca.

Rzeczniczka prokuratury poinformowała, że przedmiotem doniesienia i wszczętego śledztwa jest zawarty w sierpniu aneks do jednej z umów na dostawy węgla, nie zdradziła jednak bliższych szczegółów, tłumacząc to dobrem toczącego się postępowania. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł w spółce, chodzi o aneks dotyczący kształtowania bieżących cen węgla, dostarczanego przez KW do elektrowni PGE. Rzecznik Kompanii Zbigniew Madej nie skomentował tych informacji.

- Mogę jedynie powiedzieć, że wszystkie umowy zawarte między Kompanią Węglową a PGE uważamy za korzystne dla obu stron. Ze spokojem czekamy na wynik prokuratorskiego postępowania. Nie mamy nic do ukrycia i deklarujemy pełną współpracę w tej sprawie - powiedział rzecznik.

Jak informowały w sierpniu strony umowy, cenę węgla wyznaczono w oparciu o średnie ceny energii elektrycznej oraz średnie ceny rynkowe węgla. Takiego mechanizmu od dawna domagali się przedstawiciele energetyki, argumentując, że spadające ceny węgla na międzynarodowych rynkach oraz spadki cen energii, powinny dawać możliwość odpowiedniej korekty cen węgla dostarczanego z kopalń Kompanii do energetyki. Według nieoficjalnych informacji, w zawartym aneksie Kompania zgodziła się na obniżkę ceny węgla dla PGE w tym roku.

W związku ze spadkiem cen węgla i energii na rynku, w negocjacjach nowych umów energetyka wywierała w tym roku dużą presję cenową na górnictwo. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że średnia cena węgla energetycznego u jego dwóch największych polskich producentów - Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego - była w pierwszym półroczu 2013 r. o 10,8 proc. niższa niż w tym samym czasie przed rokiem.

Spadek cen oraz zapotrzebowania na węgiel pogorszył sytuację Kompanii, której strata po ośmiu miesiącach tego roku przekroczyła 340 mln zł. Na przykopalnianych zwałach leży ok. 6 mln ton niesprzedanego węgla. Aby poprawić sytuację finansową spółka chce wyemitować warte ponad 1 mld zł obligacje - rozmowy z bankami w tej sprawie są na końcowym etapie. Kompania zdecydowała też o zmniejszeniu wydobycia węgla (w tym roku będzie go o ponad 5 mln ton mniej niż w 2012 r.) i zmniejsza zatrudnienie. Rozpoczęło się przenoszenie górników między niektórymi kopalniami, planowana jest też restrukturyzacja zatrudnienia w administracji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.