Katowice: powstanie Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

fot: Jarosław Tondos

Otwarcie muzeum przy kopalni Wujek

fot: Jarosław Tondos

Wolę ustanowienia Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności zdeklarowało w środę (26 października) w Katowicach ośmiu sygnatariuszy listu intencyjnego w tej sprawie. Ośrodkiem nowej instytucji kultury ma być Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek. Podpisany dokument zapowiada współpracę jego sygnatariuszy na rzecz powołania Centrum i ustalenia przedmiotu jego działania oraz doprowadzenia do zawarcia stanowiącej tę instytucję umowy. Ideę utworzenia ŚCWiS poparł prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Sygnatariuszami listu są: marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz, prezydent Katowic Piotr Uszok, przewodniczący zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego Solidarności Dominik Kolorz, wiceprezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego Waldemar Mróz, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników Kopalni Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r. Krzysztof Pluszczyk, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej K. Kunert, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Maria Dmochowska i wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

 

- Jeśli my, tu, na Śląsku, nie zadbamy o upamiętnienie dramatów, jakie przed trzydziestu laty przeżywaliśmy w pierwszych dniach stanu wojennego właśnie w naszym regionie, to trudno oczekiwać, by pamiętały o tym Warszawa, Gdańsk, a tym bardziej Europa. Przecież wtedy, w reakcji na ogłoszenie stanu wojennego, strajkowała nie tylko załoga kopalni Wujek, którą dotknęło największe nieszczęście, ale także pracownicy Staszica, Wieczorka, Piasta, Ziemowita, Manifestu Lipcowego, hutnicy Baildonu i Huty Katowice. Spacyfikowano kilkadziesiąt zakładów, gdzie ludzi bito, na rozmaite sposoby maltretowano, masowo aresztowano. Dlatego jest tak ważne upamiętnienie wszystkiego tego, co dotknęło wówczas tych, którzy w naszym regionie upominali się o wolność i ludzkie prawa. Młodzi ludzie, którzy zwiedzają Izbę Pamięci Wujka, często pytają mnie, czy strajkowała załoga tej jedynie kopalni. Oni urodzili się w wolnej już Polsce, nie znają tej historii, bo też na ogół mało kto ich o niej uczy. Tym bardziej więc istnieje potrzeba pełniejszego przekazania prawdy o tamtych dniach i wydarzeniach. I taki jest sens powołania Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności - tuż po podpisaniu listu intencyjnego powiedział nettg.pl Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r. i kustosz Izby Pamięci.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.