Katowice podsumowują działania ekologiczne dwa lata po światowym szczycie klimatycznym

fot: Krystian Krawczyk

W ramach walki z niską emisją miasto Katowice wprowadziło dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów - w sumie wymieniono 2 293 piece, za łącznie 21,5 mln zł

fot: Krystian Krawczyk

Wymiana blisko 2300 starych pieców, ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych, miejski plan adaptacji do zmian klimatu - to niektóre działania podjęte w Katowicach w ciągu dwóch lat, jakie upłynęły od światowego szczytu klimatycznego w tym mieście.

- Szczyt klimatyczny COP24 był wydarzeniem o znaczeniu globalnym. Oczy całego świata skierowane były wtedy na Katowice, media ze wszystkich krajów śledziły przebieg debat i czekały na decyzje w sprawie dalszych działań na rzecz klimatu. To właśnie w naszym mieście powstały konkretne wytyczne dla innych państw, znane jako Katowice Rulebook. Porozumienie, jakie zostało wypracowane podczas COP24, było możliwe dzięki merytorycznym dyskusjom i politycznym kompromisom - przypomniał we wtorek, 15 grudnia, prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jego zdaniem Katowice mogą być dumne z rozwiązań, jakie są podejmowane w mieście. Po zakończeniu COP24 został przyjęty plan adaptacji miasta Katowice do zmian klimatu do roku 2030, powołano do życia komisję klimatu, przeprowadzono kampanie informacyjno-edukacyjne. W ramach walki z niską emisją miasto wprowadziło dofinansowania na wymianę starych pieców i kotłów - w sumie wymieniono 2 293 piece, za łącznie 21,5 mln zł.

Zorganizowano przy tym cykl 35 spotkań z mieszkańcami pod hasłem "Jak ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie?". Katowiczanie są zachęcani do korzystania z transportu publicznego i rowerowego - w tym celu wybudowano trzy centra przesiadkowe, a do dyspozycji mieszkańców i gości w sezonie letnim są 83 stacje roweru miejskiego z ponad 660 rowerami.

W celu oszczędzania wody w mieście zainstalowano 12 z 25 zaplanowanych pojemników retencyjnych. Powstała aplikacja "wCop drzewo", dzięki której można zgłaszać miejsca nadające się do sadzenia nowych drzew; ruszyła akcja tworzenia łąk w Katowicach. Do dyspozycji kierowców jest ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a katowicki PKM ma swoim taborze coraz więcej autobusów elektrycznych lub o najwyższych standardach emisji spalin.

Powstał także specjalny poradnik "Przystosuj się!", który ma zwiększać świadomość mieszkańców o postępujących zmianach klimatu, z prostymi przykładami codziennych rozwiązań, które mają realny wpływ na adaptację przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych. Poradnik przygotowano w formie papierowej i elektronicznej.

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się 2 grudnia 2018 r., a zakończył dwa tygodnie później. Wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw. Wraz z obserwatorami i dziennikarzami w wydarzeniu uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób. Dokument końcowy szczytu klimatycznego - tzw. Pakiet katowicki - to "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.