Katowice: nie zdrożeje woda; podrożeją ścieki

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dzięki polityce cenowej i ciągłej poprawie jakości wody GPW chce zachęcić do korzystania z usług tej spółki te miasta w regionie, które kupują wodę od innych podmiotów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Miejska spółka Katowickie Wodociągi podwyższy od lutego 2016 r. opłatę dla mieszkańców za odprowadzanie ścieków z 8,07 zł na 8,29 zł. Nie zdrożeje woda. Łączna opłata za wodę i ścieki w Katowicach wyniesie 14,11 zł za metr sześc. brutto.

W poniedziałek (4 stycznia) zaproponowane przez Katowickie Wodociągi stawki zaaprobowali katowiccy radni.

Uzasadniając proponowane ceny prezes spółki Andrzej Gut mówił, że utrzymanie stawek za wodę wynika m.in. z niezmiennej ceny jej dostawcy, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA. Hurtowa cena tej należącej do samorządu województwa firmy dla lokalnych spółek wodociągowych wynosi nadal 2,25 zł netto za metr sześc.; stali duzi odbiorcy mają też upusty.

W tym roku cena sprzedaży wody w Katowicach ma nadal wynosić 5,39 zł za metr sześc. netto (5,82 zł brutto).

- Liczymy na dalsze ograniczenie strat wody i inne oszczędności; spodziewamy się, że zaproponowana taryfa na poziomie dotychczasowym pozwoli przedsiębiorstwu sprawnie funkcjonować - wskazał prezes Katowickich Wodociągów.

Wzrasta z 7,47 zł netto na 7,68 zł stawka za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. W wartościach brutto to wzrost z 8,07 zł na 8,29 zł.

- Zmiana ta nie jest wprost związana z eksploatacją i wzrostem kosztów w przedsiębiorstwie; wynika z zakończonych w Katowicach inwestycjach realizowanych przy pomocy środków unijnych - zaznaczył Gut.

Wyjaśnił, że na konieczność zmiany ceny wpływają koszty amortyzacji i podatku od nieruchomości od nowego wytworzonego majątku (są one zawarte w czynszu dzierżawnym płaconym przez wodociągową spółkę innej miejskiej firmie - Katowickiej Infrastrukturze Wodociągowo-Kanalizacyjnej). W skali roku łączny koszt związany z tym nowym majątkiem to 3,148 mln zł - tegoroczna podwyżka ma pokryć tę wartość.

Opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej w przyszłym roku spadną z 195 zł netto na 164,84 zł netto (czyli 178,03 zł brutto). To następstwo decyzji UOKiK porządkujących kwestie prawne w tej materii.

Prezentując zestawienie cen w 23 miastach w regionie Gut wskazał, że pod względem łącznej ceny za wodę i ścieki Katowice są na 14. miejscu - "troszkę poniżej średniej ceny w województwie". Najwyższą cenę za wodę ma Chełm Śląski, a najtaniej jest w Bielsku-Białej i Częstochowie (ma się to wiązać m.in. z brakiem tradycji eksploatacji górniczej). Pod względem kosztów ścieków najtaniej jest w Bielsku-Białej, Częstochowie i Sosnowcu.

Odpowiadając na pytania radnych prezes Gut zasygnalizował, że ubiegłoroczny zysk spółki powinien wynieść ok. 7 mln zł; jest to jednak wartość z działalności: jeszcze przed utworzeniem czy rozwiązywaniem rezerw związanych np. z trwającymi sprawami sądowymi. Roczny czynsz dzierżawny płacony przez spółkę Katowickiej Infrastrukturze Wodociągowo-Kanalizacyjnej to ok. 49 mln zł; jego głównymi składnikami są amortyzacja i podatek od nieruchomości.

Obok kwestii taryfowych katowiccy radni przyjęli w poniedziałek "Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych będących w posiadaniu Katowickich Wodociągów na terenie miasta Katowice na lata 2016-2017". Plan uwzględnia m.in. kontynuację już prowadzonych robót, koordynację robót z innymi miejskimi spółkami oraz środki na wykup nowobudowanych sieci przez prywatnych inwestorów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.