Katowice: Kopex świętował jubileusz (GALERIA)

fot: Andrzej Bęben/ARC

50 lat historii udowodniło, że firma zwycięsko przeszła przez trudne okresy w polskiej i światowej gospodarce

fot: Andrzej Bęben/ARC

+22 Zobacz galerię

Galeria
(25 zdjęć)

Piątek 21 września. Katowicka Galeria Szybu Wilson. Paruset gości wraz z kierownictwem Grupy Kopex uczestniczyło w jubileuszowej - z okazji półwiecza istnienia - fecie tej zasłużonej dla górnictwa spółki. Były okolicznościowe przemówienia, odznaczenia dla najbardziej zasłużonych, nastrojowy koncert...

W imieniu prezesa Kopeksu Andrzeja Jagiełły, gości uświetniających 50. rocznicę powstania firmy, powitała znana aktorka Grażyna Wolszczak. Wśród zaproszonych byli, mi.in., Tomasz Tomczykiewicz - wiceminister gospodarki, Małgorzata Handzlik - europosłanka, Krzysztof Lewandowski - wiceprezydent Zabrza, Krystyna Siejna - wiceprezydent Katowic, Marian Jarosz - wiceprzewodniczący kapituły odznaki honorowej "Zasłużony dla województwa śląskiego"...

Na fetę do Galerii przybyli także zagraniczni gości, min.: Ikrom Nazarow - chaires d'affaires ambasady Republiki Uzbekistanu oraz Mohhamed Omar Faruque - konsul honorowy Republiki Bangladeszu.

Spółki węglowe reprezentowali członkowie zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego oraz - największej spółki węglowej w Europie - Kompanii Węglowej.

Byli również: szef Głównego Instytutu Górnictwa - prof. Jan Dubiński, Janusz Olszowski - prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, wyższych uczelni, sektora bankowego, izb regionalnych oraz byli i obecni przedstawiciele Kopeksu.

Gościom przedstawiono w filmowym skrócie historię spółki i jej perspektywiczne plany. "50 lat historii udowodniło, że firma zwycięsko przeszła przez trudne okresy w polskiej i światowej gospodarce osiągając pozycję jednego z liderów w branży górniczej na świecie. Jednak pół wieku temu, gdy Kopex stawiał swoje pierwsze kroki, nikt się tego nie spodziewał. Początki nie były łatwe - brak biura, adresu, logo, konta bankowego, a nawet pieniędzy na wynagrodzenia dla 4 pracowników... Obecnie Kopex, to grupa 5755 doświadczonych, kreatywnych, ciekawych świata i pełnych inicjatyw ludzi" - podano pod jubileuszową okoliczność na stronie internetowej spółki.

Przy takich okazjach w zwyczaju jest, że wyróżnia się najbardziej zasłużonych ludzi; ludzi, którzy wnieśli ponadprzeciętny wkład w rozwój firmy. Krzysztof Jędrzejewski, główny udziałowiec Kopeksu, z rąk Tomasza Tomczykiewicza otrzymał nominację na generalnego dyrektora górniczego I stopnia.

Szarżami dyrektorami górniczymi I stopnia wyróżnieni zostali:
● Iwona Bereska,
● Jerzy Doniecki,
● Roman Kołodziej,
● Adam Łyczkowski.

Tytuł dyrektora górniczego II stopnia otrzymali:
● Beata Skowrońska,
● Michał Baranowski,
● Zdzisław Kimel.

Dyrektorami górniczymi III stopnia zostali:
● Jacek Celak,
● Krzysztof Pawlik

Andrzej Meder wyróżniony został odznaką honorową " Zasłużony dla górnictwa RP"...

W swoich krótkich wystąpieniach zarówno Krzysztof Jędrzejewski, jak i Andrzej Jagiełło, podkreślili, że firma zmierza ku temu, by była globalna, że jej największym kapitał są ludzie w niej pracujący.

Dla wyróżnionych, dla zaproszonych gości tę część jubileuszu podsumował koncertem pianista Leszek Możdżer...

 

W galerii: Kopex świętuje 50. rocznicę istnienia (zdjęcia: Andrzej Bęben - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.