Katowice: kontrolerzy skarbowi ruszają w teren

Choć lato mamy wyjątkowo upalne, to fiskus wcale nie zamierza się urlopować. Przeciwnie, urzędy skarbowe zapowiedziały wzmożone kontrole. Właśnie ruszyła akcja Ministerstwa Finansów "Weź paragon" - poinformował portal nettg.pl Jarosław Szczepański z I urzędu Skarbowego w Katowicach.

- W ramach tej akcji, w naszym województwie w przez cały okres wakacyjny urzędy skarbowe oraz Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach będą prowadziły kontrole ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych oraz - wespół z Izbą Skarbowa w Katowicach - kampanię informacyjno-edukacyjną mającą na celu wzmocnienie świadomości społecznej i wiedzy - o tym, że paragon to nie tylko dowód sprzedaży potrzebny podczas reklamacji ale także skuteczne narządzie budowania uczciwej konkurencji oraz wsparcia przedsiębiorców rzetelnie wywiązujących się z obowiązków podatkowych - wyjaśnia Szczepański.

Partnerem akcji jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Skarbowcy przypominają, że otrzymanie paragonu to prawo podatnika i konsumenta, ponieważ paragon stanowi potwierdzenie, że kwota podatku naliczonego w cenie zakupionego towaru lub usługi trafi do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

W wyniku ubiegłorocznej akcji "Weź paragon" okazało się, że skontrolowani przedsiębiorcy w trzecim kwartale 2011 roku wpłacili aż o ponad 20 proc. więcej podatków niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W przypadku niekontrolowanych przedsiębiorców wzrost wpłat z tytułu podatków wyniósł tylko około 5 proc.

Akcja potrwa do 31 sierpnia, ale także po tym okresie uczestnicy akcji będą przypominali o korzyściach wynikających z posiadania paragonu i kontrolowali prawidłowość ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

Mniej L4, ale dłuższa absencja. ZUS podsumowuje pierwsze półrocze 2026 roku

W pierwszym półroczu 2026 roku Polacy rzadziej sięgali po zwolnienia lekarskie, ale gdy już na nie przechodzili, to na dłużej. ZUS zarejestrował 14,1 mln e‑ZLA (spadek o 2,7% rok do roku), które przełożyły się na 147,7 mln dni absencji (spadek o 0,3% r/r).