Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 694.57 USD (-0.12%)

Srebro

87.72 USD (-0.62%)

Ropa naftowa

105.66 USD (+0.03%)

Gaz ziemny

2.87 USD (0.00%)

Miedź

6.59 USD (-0.42%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 694.57 USD (-0.12%)

Srebro

87.72 USD (-0.62%)

Ropa naftowa

105.66 USD (+0.03%)

Gaz ziemny

2.87 USD (0.00%)

Miedź

6.59 USD (-0.42%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Katowice konsultują propozycje projektu Systemu Informacji Miejskiej

fot: Krystian Krawczyk

Rozstrzygnięto konkurs na nazwę powstającego w stolicy Górnego Śląska Miejski Inkubator Przedsiębiorczości. Nazwa ośrodka - Rawa.Ink - nawiązuje do płynącej przez centrum Katowic rzeki Rawy

fot: Krystian Krawczyk

Dwie propozycje przyszłego wyglądu nowego Systemu Informacji Miejskiej (SIM) w Katowicach konsultują z mieszkańcami władze tego miasta. Wzory można zobaczyć od piątku, 26 marca, na katowickim rynku; mieszkańcy mogą wypowiadać się, m.in., w internetowej ankiecie, do końca marca br.

Jak poinformował w piątek rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak, obecne propozycje to efekt spotkań powołanego pod koniec ub.r. zespołu eksperckiego. Zespół powołano po fali krytyki zaprezentowanych w ub.r. pierwotnych rozwiązań projektowych - przygotowanych przez wyłonioną w przetargu firmę, bez konsultacji ze specjalistami.

- Jesteśmy otwarci na głosy środowisk eksperckich i dlatego pod koniec grudnia powołaliśmy Zespół Konsultacyjny ds. Systemu Informacji Miejskiej. Jego celem była modyfikacja pierwotnej koncepcji SIM - powiedział cytowany przez Łyczaka prezydent Katowic Marcin Krupa.

Po zgłoszeniu wszystkich uwag i pomysłów przedstawiciele katowickiej Akademii Sztuk Pięknych przygotowali propozycje konkretnych rozwiązań, które od dziś prezentujemy na katowickim rynku. Zachęcamy wszystkich katowiczan, by poprzez oddanie głosów wskazali preferowany projekt, który zostanie docelowo zastosowany w całym mieście - dodał Krupa.

Inicjatorami powołania zespołu konsultacyjnego byli prezydent Krupa oraz rektor ASP w Katowicach prof. Grzegorz Hańderek. Do udziału w zespole zaproszono m.in. ekspertów ASP, przedstawicieli Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, miasta, pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, która wykona oznakowanie.

- Dysponujemy w Akademii gronem doświadczonych projektantów działających w tym obszarze, dlatego chętnie wzięliśmy w udział w spotkaniach roboczych, które miały wypracować nowe koncepcje. Przygotowaliśmy dwa warianty rozwiązań, a teraz katowiczanie zdecydują, który z nich zostanie wdrożony - powiedział rektor ASP.

W trakcie spotkań zespołu, katowicka ASP zaproponowała dwie wersje SIM: kontrastową - charakterystyczną i monochromatyczną - neutralną.

- oncepcja kontrastowa nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta. To charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta. Dzięki zestawieniu ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty. Jest to połączenie rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzorku, zapewniające odcinanie się od tła - wyjaśniła dr Zofia Oslislo-Piekarska z uczelni.

- Koncepcja neutralna to nawiązanie do pierwszych tablic drogowych w Katowicach. Połączenie bieli i ciemnej szarości to również maksymalny kontrast. Jest to klasyczne, eleganckie i ponadczasowe zestawienie. Również ta kolorystyka rekomendowana jest dla osób z dysfunkcją wzroku i poprzez kontrastowość pozwala na zauważalność tablic na różnych tłach - dodała Oslislo-Piekarska.

Głosować można tradycyjnie w budynku Urzędu Miasta na rynku (urna na głosy znajduje się na parterze) lub za pośrednictwem strony katowice.eu (link w informacji o SIM, w aktualnościach). Mieszkańcy mają czas na wybór jednej z koncepcji do 31 marca br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczni na etacie - rusza kampania PIP

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zaprasza do zapoznania się z nową kampanią informacyjno-edukacyjną Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Bezpieczni na etacie".

Blik dołącza do projektu, który umożliwi przesyłanie pieniędzy za granicę

Blik dołącza do współpracy rozwijanej przez europejskie firmy płatnicze skupione wokół inicjatyw EuroPA i EPI; pracują one nad wspólnym modelem płatności, który połączy lokalne portfele cyfrowe z różnych krajów Europy - poinformował w środę Polski Standard Płatności, operator Blika.

Na wojnie w Iranie traci świat, ale zarabiają Chiny

Kryzys nie może się zmarnować. Wojna to zyski, ale jeśli chodzi o konflikt na linii Iran - USA - Izrael, te zyski trafią do kieszeni Chin. A pochodzić będą z urządzeń do produkcji zielonej energii.

Jak zredukować oprocentowanie kredytu hipotecznego z pomocą prawnika?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego można zredukować na kilka sposobów: negocjując z bankiem warunki umowy, refinansując zobowiązanie czy uzyskując usunięcie WIBOR-u z treści umowy kredytowej. Z czym wiążą się poszczególne rozwiązania? Dlaczego przydaje się pomoc prawnika?