Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.60 PLN (-0.91%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.50 PLN (+4.10%)

ORLEN S.A.

133.94 PLN (+1.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.13 PLN (+6.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.80 PLN (+6.04%)

Enea S.A.

26.28 PLN (+5.12%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.70 PLN (-0.88%)

Złoto

4 679.70 USD (0.00%)

Srebro

72.92 USD (0.00%)

Ropa naftowa

109.03 USD (+8.27%)

Gaz ziemny

2.80 USD (0.00%)

Miedź

5.58 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

121.95 USD (-0.73%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.60 PLN (-0.91%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.50 PLN (+4.10%)

ORLEN S.A.

133.94 PLN (+1.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.13 PLN (+6.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.80 PLN (+6.04%)

Enea S.A.

26.28 PLN (+5.12%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.70 PLN (-0.88%)

Złoto

4 679.70 USD (0.00%)

Srebro

72.92 USD (0.00%)

Ropa naftowa

109.03 USD (+8.27%)

Gaz ziemny

2.80 USD (0.00%)

Miedź

5.58 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

121.95 USD (-0.73%)

Katowice: EKG po raz czwarty

fot: Jarosław Galusek/ARC

Prof. Jerzy Buzek jest stałym gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego

fot: Jarosław Galusek/ARC

Europejski Kongres Gospodarczy przestał już być imprezą o znaczeniu regionalnym. Organizatorzy spodziewają się, że od 14 do 16 maja w różnych obradach Kongresu uczestniczyć będzie ok. 6 tys. gości. Dla nich 900 prelegentów będzie debatować nie tylko o kondycji polskiej i europejskiej gospodarki.

W Polskę i świat kongresowe wieści będzie przekazywać ok. 500 dziennikarzy, a organizator EKG - katowicka Grupa PTWP - będzie przeprowadzał transmisje wideo via internet.

O czym będzie się dyskutować podczas EKG 2012? Tematem przewodnim inauguracyjnej sesji w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek będzie "Europa 2020". Będzie to dyskusja o wieloletnich ramach finansowych Unii Europejskiej (2014-2020), o unijnej strategii, determinowanej kryzysem zadłużeniowym i tzw. spowolnieniem gospodarczym, o konkurencyjności europejskiej gospodarki. Wachlarz tematyczny pozostałych sesji i paneli dyskusyjnych jest bardzo szeroki. Obejmuje praktycznie wszystkie aspekty polskiej i europejskiej gospodarki. Kongres będzie miejscem do dyskusji o energetyce, finansach, transporcie, górnictwie, hutnictwie, ciepłownictwie, rynku gazu czy budownictwa. Jako że Kongres będzie się odbywał tuż przed piłkarskimi mistrzostwami Europy, część sesji będzie poświęcona tej właśnie imprezie, jako wielkiemu projektowi biznesowemu. Po szczegóły IV edycji Kongresu odsyłamy na jego stronę internetową (www.eecpoland.eu).

Bogaty jest kongresowy program, pełna znamienitych nazwisk jest lista zaproszonych gości. Otwiera ją prezydent RP Bronisław Komorowski, który już w kwietniu potwierdził uczestnictwo w EKG.

Wśród gości Kongresu będą też m.in.:
• były przewodniczący europarlamentu prof. Jerzy Buzek,
• były premier Słowacji Mikulasz Dzurinda,
• były wicekanclerz Niemiec Joschka Fischer,
• były unijny komisarz Guenter Verheugen,
• wielu ministrów i wiceministrów w polskim rządzie,
• a także szefowie i przedstawiciele największych polskich i europejskich firm.

Nowością w tegorocznej edycji EKG jest to, iż wybrane panele dyskusyjne będą prowadzić znani dziennikarze i prezenterzy. Wśród nich będą m.in.:
• Kamil Durczok,
• Andrzej Jonas,
• Roman Młodkowski.

Kongres uzupełniają imprezy towarzyszące, m.in. Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze, III Konferencja Pangea Polska Transfery Sukcesu - Gen Y, Złote Certyfikaty Rzetelności i piłkarski wieczór z gwiazdami, gdzie gwiazdami wieczoru będą Maryla Rodowicz oraz znakomitości polskiej piłki nożnej.

Trybuna Górnicza jest jednym z partnerów medialnych IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kochamy wielkanocne tradycje

Na granicy Chorzowa i Katowic topiono marzanny, pleciono palmy i malowano jaja. Śmiechu było przy tym co niemiara. Pomyśleć, że takie zwyczaje kultywuje się jeszcze w samym centrum wielkiej aglomeracji.  Do skansenu w Chorzowie zjechali mieszkańcy ze wszystkich stron naszego regionu. Przywieźli z sobą marzanny ubrane w pstrokate spódnice i koszule. Byli i tacy, którzy klecili kukły

64 proc. Polaków uważa, że niezależnie od tego, co zrobią, ich rachunki i tak będą rosnąć

Zdaniem 64 proc. ankietowanych Polaków ich rachunki będą i tak dalej rosnąć, niezależnie od podjętych działań - wynika z badania "To my. Polacy o nieruchomościach - I kwartał 2026". Jednocześnie co trzecia osoba stwierdziła, że nie robi nic, aby zmniejszyć swoje wydatki.

Ostatnia szychta na Bobrku

Karol Paściak tuż po studiach rozpoczął pracę na kopalni Bobrek. W marcu ostatni raz zjechał na dół. Wraz z kolegami przenosi się właśnie na ZG Sobieski.

Palma – symbol Wielkanocy

Ważną tradycją charakterystyczną dla polskiej Wielkanocy są palmy. Niektóre osiągają kilkanaście metrów wysokości i zachwycają swymi barwami i kunsztem wykonania - pisaliśmy na naszyuch łamach przy okazji zeszłorocznej Wielkanocy. Przypominamy publikację "Palma – symbol Wielkanocy": Śląskie palmy w odróżnieniu od tych, wykonywanych w innych regionach Polski, przypominają