Katowice 2015: festiwal górnictwa w międzynarodowej skali

fot: Maciej Dorosiński

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego mają ponad 30-letnią tradycję

fot: Maciej Dorosiński

Podczas gdy branża węglowa przeżywa kryzys, Międzynarodowe Targi Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego rosną w siłę. Będą największe w całej swojej dotychczasowej trzydziestoletniej historii.

Wzniesione w sąsiedztwie katowickiego Spodka Międzynarodowe Centrum Kongresowe zaowocowało kolejnymi 8 tys. m kw. powierzchni wystawowej. I tak wszyscy chętni nie zdołali się pomieścić, bo też zainteresowanie branżą górniczą jest paradoksalnie coraz większe.

W Katowicach od 8 do 11 września wystawią po raz pierwszy producenci sprzętu dla kopalń z Francji, Belgii, a nawet z Grecji. Przyjadą goście z Afryki i obu Ameryk, Australii i Indii. Wiele firm przywiezie sprzęt własnej produkcji. Dla naszych firm okołogórniczych oznacza to rosnącą konkurencję. Najbardziej ambitni próbują jej sprostać, wychodząc z całkiem nową ofertą. Grupa Carboautomatyka wystawi rozwiązania nie tylko dla górnictwa, ale również dla potrzeb energetyki, ciepłownictwa, hutnictwa, koksownictwa, gospodarki wodno-ściekowej, a także tuneli komunikacyjnych.

Wystawa w Katowicach będzie najlepszą okazją, aby pokazać się z jak najlepszej strony.

Prócz ogromnych maszyn górniczych na tegorocznych targach KATOWICE 2015 oglądać będzie można m.in. urządzenia z zakresu sterowania, automatyki i monitoringu, które doskonale spisują się zarówno na powierzchni, jak i na dole. Wiele z nich pretenduje do miana hitów tegorocznej wystawy. Usprawniają eksploatację węgla, czynią ją łatwiejszą i bardziej bezpieczną. Są wśród nich takie wynalazki, które podczas poprzedniej edycji katowickich targów znajdowały się dopiero w fazie projektowej.

A oto program imprez towarzyszących Międzynarodowym Targom Górnictwa Przemysłu Energetycznego I Hutniczego KATOWICE 2015

• 8 września, wtorek
10:00 - uroczyste otwarcie targów - foyer MCK
13:00-15:30 - konferencja "Węgiel - tania energia i miejsca pracy" (organizator: Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa) - audytorium MCK

• 9 września, środa
11:00-14:15 - konferencja "Górnictwo - filar regionu czy kamień u nogi?" (organizator: Wydawnictwo Górnicze) - audytorium MCK
10:30-16:30 - bezpłatne szkolenie dla wystawców - Akademia E-marketingu Clearsense - www.clearsense.pl (MCK, sala konferencyjna nr 8)

• 10 września, czwartek
11:00-13:00 - spotkanie otwarte "Wprowadzanie robotyzacji do górnictwa dzięki programom Komisji Europejskiej" pod patronatem euROBOTICS i AGH (MCK, sala konferencyjna nr 6)

• 11 września, piątek
15:00 - losowanie nagród w Loterii Expo (Biuro Targowe, foyer MCK)

Godziny otwarcia targów dla zwiedzających:
8-10 września (wtorek, środa, czwartek) 10:00-17:00
11 września (piątek) 10:00-16:00

Ceny biletów:
normalny 30,00 zł
ulgowy 15,00 zł

Sprzedaż biletów:
w kasach biletowych przy wejściu na targi lub na www.ticketpro.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.