Katowice 2013: wielkie kombajny i mocne łańcuchy

fot: Kajetan Berezowski

Supermotor firmy Thiele prezentuje Hans Dreher

fot: Kajetan Berezowski

Zakończył się trzeci dzień Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. Przedstawiciele firm biorących udział w imprezie poświęcili go w większości na wzajemne odwiedziny i rozmowy.

Spore zainteresowanie towarzyszyło prezentacjom zorganizowanym przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i działające pod jego auspicjami Centrum Naukowo-Przemysłowe, które tworzą firmy: TELVIS, SEVITEL, EMAG-SERWIS i CTT EMAG. Spółka Sevitel pokazała m.in. metanomierz mikroprocesorowy PMM 3 przeznaczony do kontroli stężenia metanu. Dokonuje on pomiaru z zastosowaniem innowacyjnej metody absorpcji energii fal i elektromagnetycznej. Wynalazkiem interesowali się m.in. goście z Iranu. Specjaliści z Centrum Naukowo-Przemysłowego pokazywali również funkcjonowanie Zespołu Sterowania US/M, który otrzymał Medal III stopnia w konkursie innowacyjnych rozwiązań towarzyszącym targom.

Jak zwykle chętnie odwiedzano stoisko Drager Safety Polska. Tym razem firma zaprezentowała stację testującą i kalibrującą do przenośnych urządzeń wykrywania gazu. Zredukowany przepływ gazu oraz krótki czas trwania badania sprawiają, że są to wyjątkowo ekonomiczne testy.

Urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa w kopalniach przykuwają uwagę zwłaszcza gości z Rosji, którzy doceniają polską myśl techniczną w tej dziedzinie.

Często odwiedzana była także ekspozycja firmy Thiele produkującej łańcuchy. Na stoisku pokazano super motocykl wykonany m.in. właśnie z łańcuchów dedykowanych zakładom górniczy.

- Ta maszyna jest nie do zdarcia - zachwalał Richard Kandzia, prezes zarządu Thiele.

Konkurencja w dziedzinie produkcji łańcuchów jest spora, wystawcy więc sięgają po rozmaitego typu triki marketingowe, aby pokazać wysoką jakość sprzętu oferowanego potencjalnym klientom.

Z pewnością hitem tegorocznych targów jest centrala telemetryczna KSP-bis, skonstruowana przez fachowców z tyskiej Carboautomatyki. Urządzenie odpowiada za akwizycję, przetwarzane, wizualizację i archiwizację sygnałów z czujników i urządzeń końcowych pracujących w podziemnych wyrobiskach. Zasilanie dostarczane jest z bezprzewodowego źródła. To niezwykle istotne ze względu na zapewnienie ciągłości zbierania i rejestrowania danych pomiarowych.

Pod wrażeniem tegorocznej ekspozycji jest sam prezes Polskiej Techniki Górnicze, Marek Brzenczek.

- Wystawcy prezentują w tym roku bardzo dużo urządzeń, zarówno wielkogabarytowych, jak i mniejszych, zwykle naszpikowanych elektroniką. Jest więc co oglądać. Wszyscy już myślą o targach za dwa lata, spoglądają w stronę budowanego centrum konferencyjnego. Przybędzie nam sporo powierzchni, znów będą rekordowe targi - podsumowuje Marek Brzenczek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.