Katastrofa w Stonawie: lada dzień śledczy rozpoczną przesłuchania

fot: Maciej Dorosiński

Do wybuchu metanu w kopalni CSM doszło 20 grudnia

fot: Maciej Dorosiński

Śledczy z Polski i Czech niebawem rozpoczną wspólne śledztwo mające na celu wyjaśnienie przyczyn katastrofy w kopalni ČSM Stonava, należącej do czeskiej spółki OKD. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. Został już sporządzony projekt umowy o wzajemnej współpracy pomiędzy organami śledczymi Polski i Republiki Czeskiej.

- Czynione są ostatnie uzgodnienia pomiędzy organami czeskimi i polskimi – potwierdziała Aleksandra Tartanus, naczelnik Wydziału I śledczego gliwickiej Prokuratury Okręgowej.

Polscy śledczy mają już wytypowane osoby, które zostaną przesłuchane. Będą to m.in. pracownicy polskiej firmy, która zatrudniała górników do pracy w kopalni ČSM Stonava.

W Prokuraturze Powiatowej w Karwinie również trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia śledztwa.

- Będziemy bardzo ściśle współpracować z polskimi prokuratorami – zapewnił dziennikarza portalu netTG.pl Jiří Foltyn, prokurator Prokuratury Powiatowej w Karwinie.

- Nasi prokuratorzy również zaczną od przesłuchań. Mają również listę wytypowanych osób – potwierdził prokurator Jiří Foltyn.

Do katastrofy w kopalni ČSM Stonava doszło 20 grudnia 2018 r. W wyniku wybuchu metanu śmierć poniosło tam 13 górników, w tym 12 Polaków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.