Karolinka dobrze wypadła na testach

1641388644 karolinka p

fot: PGG

Karolinka Ekogroszek to nowa pozycja w ofercie Polskiej Grupy Górniczej

fot: PGG

Spalanie ekogroszku Karolinka może zredukować emisję zanieczyszczeń nawet o 50 proc. w porównaniu do emisji towarzyszącej spalaniu tradycyjnych paliw węglowych – wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Instytutu Technologii Paliw i Energii w Zabrzu w ramach Programu Polskiej Grupy Górniczej - KAROLINKA 2.0 – informuje PGG.

Specjaliści z ITPiE w Zabrzu na zlecenie spółki zrealizowali pomiary na urządzeniach grzewczych zainstalowanych w jednostkach samorządowych podlegających gminom: Bojszowy, Kuźnia Raciborska i Wałcz w warunkach naturalnej eksploatacji.

PGG zamierza niebawem rozszerzyć Program Karolinka 2.0. o kolejne gminy.

Badania emisji związanej ze spalaniem klasycznych paliw węglowych (ekogroszków) i ekogroszku Karolinka przeprowadzone zostały późną jesienią: w szkole podstawowej w Rudach Raciborskich w Kuźni Raciborskiej, w przedszkolu w Jedlinie w gminie Bojszowy i w szkole w Chwiramie w gminie Wałcz; w warunkach normalnej eksploatacji automatycznych kotłów węglowych (CO i CUW). Trwały kilka miesięcy. Głównym celem Programu Karolinka 2.0. było sprawdzenie czy uzyskane w warunkach laboratoryjnych ponad 30 proc. obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń towarzyszące spalaniu Karolinki jest możliwe do osiągnięcia w rzeczywistych warunkach użytkowania współczesnych kotłów automatycznych.

Wyniki badań nie tylko potwierdziły wcześniej rozpoznane właściwości ekogroszku Karolinka, ale znacznie przekroczyły oczekiwania technologów odpowiedzialnych za produkcję tej mieszanki paliwowej. Okazało się, że unikalna kompozycja węgli z kopalń PGG i błękitnego paliwa wchodząca w skład ekogroszku Karolinka stosowana w normalnych warunkach eksploatacyjnych może przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń nawet o blisko 50 proc.

Dzięki spalaniu Karolinki poprawiła się nie tylko jakość powietrza, to paliwo pomaga utrzymać także dłuższą żywotność kotła. Do tego jest bardziej wydajne, bo przy mniejszym zużyciu paliwa, pozwala produkować więcej ciepła. Warto również zwrócić uwagę na takie cechy Karolinki jak łatwy zapłon i stabilne spalanie. Szczegółowe informacje o przebiegu i rezultatach przeprowadzonych pomiarów zawiera sprawozdanie z wykonanych prac przygotowane przez ekspertów z Instytutu Technologii Paliw i Energii w Zabrzu.

PGG planuje kontynuację Programu Karolinka 2.0 i zaproszenie do udziału kolejnych podmiotów zużywających paliwa węglowe, w szczególności, przedstawiciele PGG S.A. liczą na udział gmin uzdrowiskowych.

Technologia produkcji ekogroszku Karolinka została opracowana wspólnie z Instytutem Technologii Paliw i Energii w Zabrzu w 2020 roku. Produkcja została uruchomiona w 2021 roku w Zakładzie Produkcji Ekopaliwa PGG w Woli. Pierwsze partie Karolinki trafiły na rynek pod koniec 2021 roku, a w pierwszych dniach stycznia 2022 roku sprzedaż tego produktu ruszyła też w e-sklepie PGG.

Ekogroszek Karolinka to paliwo, składające się z wysokojakościowych groszków z kopalń PGG oraz w części ze specjalnego odgazowanego dodatku tzw. blue coal – błękitnego węgla (nazwa pochodzi od błękitnego koloru płomienia podczas spalania). Porównując w warunkach laboratoryjnych emisję towarzyszącą spalaniu Karolinki z emisjami przy spalaniu klasycznych paliw węglowych uzyskano 30-procentowe zmniejszenie wpływu na środowisko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.