Karol Nawrocki podczas debaty prezydenckiej dostał pytanie o wydobycie w kilku kopalniach. Nie wiedział, że już nie fedrują

1747122845 screenzdebaty1200800

fot: screen z X

fot: screen z X

Podczas poniedziałkowej debaty prezydenckiej Karol Nawrocki otrzymał pytanie o poziom wydobycia węgla w kilku śląskich kopalniach. - Chyba nikt nie spodziewa się, że kandydat na urząd prezydenta ma tego typu dane w swojej głowie - odparł Nawrocki. Nie zorientował się, że pytanie dotyczyło kopalń, które zostały zamknięte w ostatnich latach, także przed rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Debatę w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie wspólnie zorganizowały TVP, TVN i Polsat. Jednym z jej elementem była seria wzajemnych pytań, zadawanych przez kandydatów na prezydenta RP. 

Artur Bartoszewicz jedno ze swoich pytań skierował do popieranego przez PiS Karola Nawrockiego. Podkreślił na wstępie, że "kulturą i dziedzictwem Śląska" jest górnictwo. - Jakie jest teraz wydobycie w kopalniach Centrum, Kazimierz Juliusz, Murcki, Makoszowy, Krupiński, Wieczorek, Śląsk, Piekary? Co pan wie na ten temat? - zapytał Bartoszewicz.

- Nie podam panu teraz dokładnych statystyk wydobycia. Ale odniosę się oczywiście do tego. Mam nawet takie hasło wyborcze "Fedrować, wydobywać i rozwijać Rzeczpospolitą Polską". Jestem zwolennikiem czarnego złota, czyli polskiego węgla do momentu naszego dojścia do najbardziej elastycznego i stabilnego źródła energii, jaką jest energia atomowa - przyznał Karol Nawrocki.

Karol Nawrocki: Chyba nie spodziewał się Pan, że kandydat na prezydenta ma w swojej głowie dane o kopalniach

I dodał: Jeśli chodzi o statystyki odnośnie konkretnego pytania, to chyba nikt nie spodziewa się, że kandydat na urząd prezydenta ma tego typu dane w swojej głowie, ale polskie górnictwo, polskich górników i polskie hutnictwo będę wspierał w naszej wspólnej drodze do atomu.

Widzowie oglądający debatę mogli w tym momencie dostrzec lekki uśmiech na twarzy Artura Bartoszewicza. 

- We wszystkich tych kopalniach wydobycie jest zerowe. Śląsk bez górnictwa traci tożsamość, ludzie tracą pracę, likwidowane jest ich dziedzictwo. Za rządów PO zlikwidowano KWK Centrum, Kazimierz-Juliusz, Murcki. Za rządów PiS zlikwidowano KWK Makoszowy, Krupiński, Wieczorek, Śląsk, Piekary. Za AWS-u zlikwidowano 17 kopalń. A to z AWS wyszedł POPiS - ripostował Bartoszewicz.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.