Kąpielisko Fala w Parku Śląskim. Wkrótce otwarcie!

1746789682 fala

fot: Park Śląski/Piotr Cyganik

Fala po modernizacji świetnie się prezentuje

fot: Park Śląski/Piotr Cyganik

Coraz bliżej do otwarcia nowego kąpieliska Fala w Parku Śląskim. Ten kultowy w regionie kompleks basenów przeszedł potężną modernizację. Wystartuje już na początku czerwca z mocą atrakcji dla całych rodzin!

Fala to jeden z najnowocześniejszych aquaparków pod chmurką w Polsce. W ostatnich latach przeszła modernizację – teraz z kąpieliska będzie mogło skorzystać jednocześnie aż 2700 osób.

Co czeka na gości? Pięć basenów z ogrzewaną wodą, wodny plac zabaw dla dzieci, cztery ekstremalne zjeżdżalnie (Anakonda, Kamikadze, Racer, Wahadło), wieża do skoków do basenu oraz generator fal (może tworzyć fale o wysokości nawet 1,1 m).

Wśród pięciu basenów znalazły się: basen rekreacyjny, z falą z rzeką leniwą, widokowy, dla dzieci oraz do skoków. W oświetlonych basenach znajdą się takie atrakcje jak, np. kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna czy zamek dla dzieci.

Co ciekawe, odtworzony został historyczny symbol Fali, czyli wieża o wysokości 14,2 m, o charakterystycznym łukowym kształcie z atrapami ówczesnych skoczni. Ale skoki będą odbywać się z nowoczesnych konstrukcji stalowych o wysokościach 1 m, 3 m i 5 m do basenu o głębokości 4 m.

Goście kąpieliska będą mogli skorzystać z amfiteatru z siedziskami, strefy gastronomicznej oraz tarasów przy basenach. Na całym obiekcie są elementy małej architektury - ławki, kosze, stojaki na rowery i hulajnogi. Dla klientów przygotowano 13 przebieralni (w tym 4 dla osób niepełnosprawnych) oraz szafki depozytowe. Szafki będą zamykane na zamek wrzutowy z kluczykiem i paskiem silikonowym na rękę.

Dla osób o szczególnych potrzebach zostały przygotowane toalety dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie matki z dzieckiem dostosowane dla ON, tyflomapa z dźwiękiem i alfabetem Braille’a, ścieżki prowadzące do najważniejszych punktów na obiekcie, przebieralnie dla ON, przy kasach jest interkom z pętlą indukcyjną, nogomyjki.

Baseny są ogrzewane za pomocą wysokoefektywnych, sterowanych inwertorowo powietrznych pomp ciepła. Z kolei uzdatnianie wody będzie odbywało się za  pomocą najnowszych i bezpiecznych technologii, w tym technologii zielonego szkła. Aktywowane złoże filtracyjne z zielonego szkła filtruje o ok. 30% więcej związków organicznych niż piasek kwarcowy czy kruszone szkło. Jest bioodporny i samosterylizujący. Dzięki temu baseny są zdrowsze, ekologiczne i ekonomiczniejsze. Wszystko to powoduje też mniejsze zużycie chloru i brak jego uciążliwego zapachu.

Wartość inwestycji to 110 004 030 zł netto, 135 277 656,90 zł brutto. Środki pochodzą z Inicjatywy JESSICA RPO Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO WSL 2007-2013), a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy. Uroczyste otwarcie Fali odbyło się 12 czerwca 1966 r. Latem tego roku, kąpielisko odwiedziło aż 230 tysięcy osób. Kompleks szybko zdobył renomę i opinię najlepszego tego typu ośrodka w województwie. Na basenach Fali odbywały się też liczne zawody sportowe, również o charakterze międzynarodowym. Ostatnie otwarcie kąpieliska miało miejsce w 2014 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.