Kampania: z ZUS-em ma być bezpieczniej

fot: Jarosław Galusek/ARC

80 proc. ścian wydobywczych w Polsce ma przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia pyłu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Każdego roku w polskich kopalniach prowadzonych jest 120 ścian wydobywczych. 80 proc. z nich ma przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia pyłu. Dzieje się tak, ponieważ świeże powietrze przepływa najczęściej do ścian wzdłuż pracujących przenośników taśmowych. Tymczasem inspektorzy nadzoru górniczego stwierdzają, że pracownicy zatrudnieni w ścianie często nie stosują masek ochronnych.

- W temperaturze powyżej 28 stopni, przy dużej wilgotności maski jednorazowe stają się elementem, który przeszkadza w pracy. Produkowane zaledwie w kilku rozmiarach, nie gwarantują górnikom stuprocentowej ochrony. Warto więc zainwestować w wielorazowe, wygodniejsze i - jak wynika z badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - o wiele skuteczniejsze. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie w kopalniach grupowych systemów zwalczania zapylenia w postaci kurtyn powietrzno-mgłowych i zraszaczy powietrza na przesypach - wyjaśnia Janusz Malinga, dyrektor Departamentu Warunków Pracy w Wyższym Urzędzie Górniczym.

Z pomocą przyszedł ubezpieczyciel
Tak stało się już w kopalniach Halemba-Wirek i Brzeszcze, należących do Kompanii Węglowej. W jaki sposób przekonać kolejnych przedsiębiorców do takich rozwiązań? Naturalnie poprzez kampanię informacyjną, seminaria, wydawnictwa, a nawet filmy. Zdaniem psychologów informacja wizualna najwyraźniej przemawia do ludzkiej wyobraźni. Pomysł w pełni poparł Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- W 2010 roku okręgowe urzędy górnicze zorganizowały cykl spotkań z załogami zakładów górniczych. Doszliśmy do wniosku, że podobne działania należałoby kontynuować w sposób bardziej zorganizowany. Celem było dotarcie do kierownictw zakładów górniczych, dozoru średniego i wyższego oraz bezpośrednio do szeregowych pracowników. Uzyskaliśmy środki z ZUS na zorganizowanie seminariów dla konkretnych grup zawodowych oraz służb bhp. Zostały wydane broszury i materiały szkoleniowe, przedstawiające ryzykowne zachowania pracowników, w wyniku których najczęściej dochodzi do wypadków - dodaje Malinga.

Wydawnictwa i filmy
W ramach współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych powstały również trzy filmy. Jeden z nich, zatytułowany "Pył węglowy w kopalni - czarny zabójca", zrealizowany został na podstawie scenariusza Jana Krzelowskiego i Dariusza Katana z Departamentu Górnictwa WUG. Eksperci z nadzoru górniczego dają pełną odpowiedź na pytania, jak neutralizować pył węglowy, który występuje w każdym wyrobisku, kiedy jest on niebezpieczny i jakie spowodował katastrofy w polskim górnictwie. Film można oglądać w internecie pod adresem www.youtube.com/WyzszyUrzadGorniczy, podobnie jak dwa inne: "Wciągnięty w taśmę" oraz "Właściwa eksploatacja maszyn i urządzeń budowy przeciwwybuchowej". Wszystkie prezentowane są podczas seminariów i szkoleń.

Niebawem zawarta zostanie kolejna umowa pomiędzy Wyższym Urzędem Górniczym a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

- Tym razem skupimy się na zagrożeniach zawałowym i metanowym. Wrócimy też do zagrożenia pyłowego. Nasze działania mają zmobilizować kierownictwa kopalń do stosowania zbiorowych środków ochrony i masek wielokrotnego użytku - podsumowuje Janusz Malinga.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.