Jubileusz: WUG pozostaje ważną i niezależną instytucją

fot: Kajetan Berezowski

- Powołanie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oznaczało powstanie nowoczesnego polskiego nadzoru górniczego - przypomniał prezes Piotr Litwa

fot: Kajetan Berezowski

Z udziałem kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego, przedstawicieli administracji państwowej, z wiceministrem środowiska Piotrem Woźniakiem i wojewodą śląskim, Zygmuntem Łukaszczykiem, odbyły się dziś w Zabrzu uroczystości związane z 90-leciem nadzoru górniczego w Polsce. Miały one miejsce w Muzeum Górnictwa Węglowego.

- Przedmiotem działań nadzoru górniczego jest przede wszystkim nadzór nad zakładami górniczymi i kontrola przestrzegania przepisów bezpieczeństwa pracy. Rolą muzeum jest zaś upowszechnianie wiadomości o historii górnictwa, ludziach związanych z jego rozwojem, rozwijającej się technice i wspaniałych tradycjach. W naszym muzeum przechowywanych jest wiele cennych przedmiotów związanych z historią nadzoru górniczego, dokumenty i pamiątki - mówił Marek Dmitriew, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, otwierając uroczystą sesję.

Zabierając głos, Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, przypomniał, że wzmianki o nadzorowaniu działalności górniczej pojawiają się w bardzo starych kronikach historycznych, lecz powołanie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1922 roku Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oznaczało powstanie nowoczesnego polskiego nadzoru górniczego i było najbardziej znaczącym wydarzeniem w dziejach polskiego górnictwa.

Dyrektor Naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Józef Dubiński piastujący funkcję prezydenta Fundacji "Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego", zapoznał zebranych i ideą działalności tej organizacji obchodzącej w tym roku swe piętnastolecie.

- Naszą rola jest nie tylko promowanie bezpiecznej pracy, ale także popularyzowanie wiedzy o górnictwie i nadzorze górniczym wśród społeczeństwa, a zwłaszcza wśród młodzieży - mówił Dubiński.

Sesję historyczną uświetniła premiera filmu dokumentalnego poświęconego historii WUG.

Warto przypomnieć, że w Polsce działa obecnie ponad 700 zakładów górniczych. Nadzór nad nimi sprawuje 10 Okręgowych Urzędów Górniczy i jeden Specjalistyczny Urząd Górniczy. Wyższy Urząd Górniczy inicjuje zmiany prawa w zakresie eksploatacji złóż i bezpieczeństwa dostosowując jego zapisy do zmieniających się realiów gospodarczych.

- Cele działalności Wyższego Urzędu Górniczego są wciąż te same co kiedyś, choć zakres jego działań zmienia się. WUG pozostaje jednak ważną i niezależną instytucją państwową - podsumował Piotr Woźniak, wiceszef resortu środowiska.

W dzisiejszych uroczystościach w Muzeum Górnictwa Węglowego udział wzięli m.in. przedstawiciele spółek węglowych, Marek Uszko, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej, Waldemar Mróz, wiceprezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kazimierz Grzechnik, prezes Południowego Koncernu Węglowego, a także Mirosław Kugiel, przewodniczący zarządu Związku Pracodawców Węgla Kamiennego.

Patronat honorowy nad jubileuszowymi imprezami sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.