JSW zamknęła pierwszy kwartał z gigantyczną stratą

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Grupa Kapitałowa JSW

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał 2025 r., notując stratę netto w wysokości 1,36 mld zł - podała spółka w komunikacie. Jak informuje, bardzo istotny wpływ na wynik miało ujęcie odpisu aktualizacyjnego w wysokości 648 mln zł, związanego ze styczniowym pożarem w kopalni Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice.

Wartość wskaźnika EBITDA za okres trzech miesięcy bez zdarzeń jednorazowych była ujemna i wyniosła 545,5 mln zł. W trzech pierwszych miesiącach tego roku Grupa Kapitałowa JSW wyprodukowała prawie 2,9 mln ton węgla, czyli mniej o 10,5 proc. i ponad 0,7 mln ton koksu, tj. więcej o 1,3 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2024 r.

Sprzedaż węgla ogółem do odbiorców zewnętrznych wyniosła w pierwszym kwartale 2025 r. 2,1 mln ton i była wyższa o 4,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału ubiegłego roku. Z kolei sprzedaż koksu nie uległa znaczącej zmianie, wynosząc w tym okresie ponad 0,7 mln ton. Porównując kwartał do kwartału, średnie ceny węgla koksowego i koksu wyniosły odpowiednio 746 zł za tonę (wzrost o 0,2 proc.) i 1 053 zł za tonę (spadek o 7,1 proc.). - To skutkowało niższymi o 0,9 proc. łącznymi przychodami ze sprzedaży, które ukształtowały się na poziomie ponad 2,4 mld zł w porównaniu do czwartego kwartału 2024 r. - czytamy w komunikacie.

- Działamy na trudnym i wymagającym rynku, dlatego konsekwentnie realizujemy Plan Strategicznej Transformacji, którego celem jest poprawa efektywności operacyjnej, redukcja kosztów oraz zwiększenie odporności biznesowej spółki. Pierwsze efekty tych działań są już widoczne. Wprowadzamy zmiany tam, gdzie jest to możliwe i zasadne, mając jednocześnie świadomość, że wiele czynników – takich jak globalne ceny surowców, niekorzystny kurs dolara czy skomplikowane warunki geologiczne – pozostaje poza naszym wpływem - zaznacza Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. 

Na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW przeznaczono w ujęciu gotówkowym prawie miliard złotych, czyli o 14,4 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. Były to przede wszystkim wydatki na inwestycje związane z udostępnianiem nowych złóż oraz poziomów wydobywczych, a także modernizację zakładów przeróbki mechanicznej węgla.

Od listopada 2024 r. JSW konsekwentnie realizuje Plan Strategicznej Transformacji. Oprócz zwiększania produkcji prowadzone są również projekty oszczędnościowe.

- W obszarze zakupów, działania w ramach PST przyniosły do 22 maja br. realne oszczędności w wysokości ponad 307 mln zł, co stanowi 85 proc. zakładanej kwoty na 2025 rok. W przypadku inwestycji osiągnięto już ponad 1,2 mld zł oszczędności - mówi Remigiusz Krzyżanowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

Obecnie trwają prace nad optymalizacją nakładów na zbrojenia, wyrobiska ruchowe oraz optymalizacją innych wydatków inwestycyjnych. Celem PST jest uzyskanie trwałych oszczędności, a także długoterminowa stabilizacja finansowa spółki.

Grupa JSW jest największym w Unii Europejskiej producentem wysokiej jakości węgla koksowego i znaczącym producentem koksu, surowców używanych do produkcji stali. W 2024 r. węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki, a więc mającego ogromne znaczenie gospodarcze obarczone ryzykiem przerwania dostaw ze względu na wysoką koncentrację ich produkcji poza Unią Europejską.

W grudniu 2024 r. grupa zatrudniała ponad 32,3 tys. pracowników, w samej JSW - ponad 21,3 tys. osób. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.