JSW: po 1,5 mld zł rocznie na inwestycje

Budryk gal

fot: Jarosław Galusek

Kopalnia Budryk, najnowocześniejsza kopalnia należąca do JSW, z systemu kontenerów korzysta już od 2002 r.

fot: Jarosław Galusek

Jastrzębska Spółka Węglowa zakłada, że w latach 2011-2015 jej wydatki inwestycyjne wyniosą około 1,5 mld zł rocznie - poinformowali - we wtorek 24 maja - w Warszawie, na konferencji prasowej przedstawiciele Spółki.

JSW będzie finansować inwestycje ze środków własnych, w przyszłości może sięgnąć po kredyty bankowe, obligacje, ewentualnie podnieść kapitał.
 

- W latach 2011-15 zakładamy, że w ramach grupy wydamy około 1,5 mld zł rocznie, w tym na inwestycje w części górniczej ok. 1 mld zł - powiedział Andrzej Tor, członek zarządu JSW ds. operacyjnych.
 

Spółka poinformowała w prezentacji, że w ramach ekspansji pionowej (udostępniania nowych pokładów na większych głębokościach w obszarach objętych koncesjami obecnych kopalń) zamierza wydać do 2035 roku 2,813 mld zł, z czego do tej pory zainwestowała już ok. 552 mln zł.
 

W ramach ekspansji poziomej JSW chce zintegrować nowe obszary eksploatacji. Plany inwestycyjne sięgają 2045 roku, a ich szacowany koszt to ok. 6,97 mld zł. Do tej pory zainwestowano ok. 190 mln zł.
 

Więcej poziomów
Dodatkowo na projekty dotyczące bieżącego utrzymania i zwiększenia efektywności grupa chce wydawać do 2020 roku około 600 mln zł rocznie, a do 2015 roku projekty środowiskowe mają kosztować około 148 mln zł.

- Nasze zasoby operatywne to 552 mln ton węgla, a potencjalne to 292 mln ton, co oznacza, że w sumie nasza baza zasobowa wynosi 844 mln ton węgla. W ramach ekspansji poziomej chcemy budować lub rozbudować cztery nowe poziomy eksploatacyjne w kopalniach Zofiówka, Budryk i Pniówek. W ramach udostępnienia i zagospodarowania nowych złóż prowadzić będziemy cztery nowe projekty – poinformował Tor.


Więcej węgla
W najbliższych latach wydobycie węgla ma wynosić około 14 mln ton rocznie.
 

- Chcemy ustabilizować w najbliższych latach wydobycie na poziomie ok. 14 mln ton węgla rocznie i stopniowo planujemy zwiększać produkcję węgla koksowego typu hard z 7,7 mln ton do 9 mln ton w 2017 roku - wyliczał Tor.
 

W 2010 roku wolumen produkcji węgla wyniósł 13,3 mln ton. 9,1 mln ton wyniosła produkcja węgla koksowego (w tym 7,7 mln ton węgla typu 35 hard), a 4,2 mln ton węgiel energetyczny. W I kwartale produkcja węgla wyniosła 3,5 mln ton, w tym 2,2 mln ton stanowił węgiel koksowy typu 35.
 

Więcej koksu
JSW zamierza też zwiększyć produkcję koksu, z obecnego poziomu 3,8 mln ton rocznie do 4,6 mln ton rocznie w 2018 roku. Grupa chce zwiększyć moce wytwórcze w:
 

• Koksowni Przyjaźń do 3,3 mln ton koksu (z 3,1 mln ton obecnie),
• KK Zabrze do 1,3 mln ton (z 1,2 mln ton).
 

W przypadku nabycia prywatyzowanej przez Skarb Państwa WZK Victoria jej moce mogłyby wzrosnąć do 0,6 mln ton w 2018 roku z 0,5 mln ton koksu obecnie.
 

- Aktualne możliwości finansowe spółki pozwalają, by finansować inwestycje ze środków własnych - podkreślił Tor.
 

- Grupa nie jest zadłużona, na koniec pierwszego kwartału dług netto był ujemny. Mamy znaczne możliwości zadłużenia - dodał Marek Wadowski, członek zarządu ds. finansowych JSW.
 

Prezes JSW, Jarosław Zagórowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba, w pierwszej kolejności spółka sięgać będzie po kredyty bankowe.
 

- Potem korzystać możemy z obligacji. Jeśli inwestycje będą dużo większe i będziemy mieć konkretne projekty zaakceptowane przez akcjonariuszy, to będziemy rozważać emisję akcji. Teraz w ogóle tego nie rozważamy - oświadczył Zagórowski.
 

Zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej w I kw. tego roku wzrósł o 315 proc., do ponad 619 mln zł, EBITDA wzrosła o 142 proc., do ok. 990 mln zł, przychody wzrosły o 53 proc., do 2,267 mld zł.
 

W 2010 roku JSW miała 1,5 mld zł zysku netto wobec 669 mln zł straty rok wcześniej, EBITDA wyniosła 2,77 mld zł wobec 33,7 mln zł w 2009 roku. Przychody wyniosły 7,29 mld zł i były wyższe o 63 proc. w porównaniu z 2009 rokiem.
 

JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Spółka produkuje także węgiel energetyczny. W skład JSW wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego:
 

• Borynia-Zofiówka,
• Budryk,
• Jas-Mos,
• Krupiński,
• Pniówek.

Do grupy należy też Koksowania Przyjaźń. Obecnie trwa proces wniesienia do grupy Kombinatu Koksochemicznego Zabrze.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.